Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybywa do Kanady w niedzielę z wizytą co sprawia, że premier Justin Trudeau stoi przed kolejnymi wezwaniami Ukrainy do anulowania zezwolenia na odesłanie turbin naprawionych w Montrealu rosyjskiemu gigantowi energetycznemu Gazprom.

Scholz w niedzielę wieczorem przybywa z trzydniową wizytą. Towarzyszyć mu będzie wicekanclerz Robert Habeck, który odpowiada za sprawy energetyczne kraju.

W oświadczeniu Kancelarii Premiera stwierdzono, że wizyta przyczyni się do realizacji wspólnych priojektów między Kanadą i Niemcami, „w tym naszego niezachwianego wsparcia dla Ukrainy, ochrony pokoju i bezpieczeństwa w Europie i na całym świecie oraz zajęcia się szerszymi globalnymi skutkami nielegalnej i nieuzasadnionej inwazji Rosji. ”

Ukraina skrytykowała Trudeau i jego rząd za  zaakceptowanie wniosku Niemiec o zwolnienie Siemens Canada z sankcji wobec Rosji, aby firma mogła zwrócić turbinę do wykorzystania w gazociągu Nord Stream 1, który dostarcza gaz ziemny do Niemiec.

Turbina była naprawiana w zakładzie Siemensa w Montrealu, jedynym miejscu na świecie, które jest w stanie konserwować ten sprzęt. Dostarczono ją do Niemiec i stamtąd miała jechać do Rosji, ale władze rosyjskie jak dotąd odmawiają przyjęcia.

Rosja ograniczyła również przepływy gazu w gazociągu do 20 procent przepustowości, a niedawno ogłosiła, że ​​pod koniec miesiąca całkowicie wyłączy linię na trzy dni, powołując się na potrzebę nieplanowanych prac konserwacyjnych.

Zezwolenie Kanady pozwala również Siemensowi na import, naprawę i zwrot pięciu innych turbin wykorzystywanych w Nord Stream 1, zgodnie z ich harmonogramem konserwacji i jest ważne do końca 2024 roku.

Ambasador Ukrainy w Kanadzie Julia Kovaliv ponownie wezwała do anulowania zwolnienia.

Powiedziała, że ​​jest jasne, że Rosja nie zaakceptuje turbiny, którą Siemens dostarczył Niemcom, i oskarżyła Rosję o wykorzystywanie dostaw gazu do terroryzowania Europy.”.

Orest Zakydalsky z Ukraińskiego Kongresu Kanadyjskiego uważa, że wizyta kanclerza „będzie okazją do odwrócenia polityki i anulowania zezwolenia”.

Scholz i Trudeau planują omówić bezpieczeństwo energetyczne i przejście na czystą energię, „w tym poprzez bezpieczny dostęp do kluczowych zasobów, takich jak czysty wodór i minerały o krytycznym znaczeniu”.

Oczekuje się, że w Stephenville przywódcy podpiszą pakt, który określi agresywne ramy czasowe i cele eksportu wodoru do Niemiec

Konsorcjum czterech partnerów pod nazwą World Energy GH2 planuje budowę bezemisyjnej elektrowni w  Nowej Fundlandii, która będzie wykorzystywać energię wiatru do produkcji wodoru i amoniaku na eksport.

Konsorcjum poinformowało, że pierwsza faza wniosku wymaga zbudowania do 164 lądowych turbin wiatrowych do zasilania zakładu produkcji wodoru. Plany długoterminowe wymagają potrojenia wielkości projektu.

za cbc