Setki studentów przemaszerowało 27 sierpnia  przez kampus Western Universityw proteście przeciwko nakazom szczepień przeciwko COVID-19, która sprawiają, że ​​jest to jedyny uniwersytet w Kanadzie, który wymaga trzech dawek szczepień dla wszystkich pracowników i studentów.

Studenci nieśli transparent z napisem „Dość wystarczy” kanadyjskie flagi, a także plakaty ze słowami jak „Przymus medyczny” i „I Call My Own Shots”.

Protest nastąpił po tym, jak uniwersytet ogłosił 22 sierpnia nowe zasady szczepień przeciwko COVID-19, wymagając, aby do 1 października 2022 r. wszystkie osoby, które przyjeżdżają do kampusu, otrzymały pełną podstawową serię szczepionki przeciwko COVID-19, a także dawkę przypominającą  Pierwsza seria zazwyczaj oznacza dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19 zatwierdzonej przez Health Canada.

Wszystkie osoby w kampusie – w tym studenci, pracownicy i goście – muszą przedstawić dowód szczepienia lub uzyskać zwolnienie przyznane przez uniwersytet. Muszą również przestrzegać „wszelkiego programu testów i innych wymagań ustalanych od czasu do czasu przez uniwersytet”.

Uniwersytet w London w Ontario dodał, że „w miarę rozwoju porad dotyczących zdrowia publicznego”, „może wymagać od osób uczęszczających na kampus przedstawienia dowodu, że otrzymały więcej  dawek przypominających”.

Organizatorka protestów Kendra Hancock powiedziała, że ​​ma nadzieję, że demonstracja doprowadzi do publicznych negocjacji i dalszych konsultacji ze studentami w sprawie zasad, które obejmują obecnie również obowiązkowe maskowanie w salach lekcyjnych.

Corrina Courtney, studentka piątego roku biznesu na Western, powiedziała, że ​​sprzeciwiała się nakazom uniwersytetu, mimo że sama dostała zastrzyki przypominające. Decyzja o zaszczepieniu „powinna być  podejmowana dobrowolnie” – dodała.

„Myślę, że to powinno być coś uniwersalnego i nie podlegającego niczyjej ocenie. Western nie powinien mieć uprawnień do podejmowania takiej decyzji za ludzi”

W odpowiedzi na protest studentów Western University napisał w oświadczeniu z 27 sierpnia, że ​​„szanujemy prawa studentów do pokojowego protestowania na terenie kampusu i wspieramy ich, aby robili to bezpiecznie”.