Bank Kanady podniósł w środę  stopę procentową o trzy czwarte punktu procentowego.

Po obniżeniu stopy do niemal zera w 2020 r., aby pobudzić gospodarkę w pierwszych dniach pandemii, kanadyjski bank centralny podjął agresywne działania, aby podnieść oprocentowanie kredytów, aby spróbować schłodzić rozgrzaną do czerwoności inflację, która wzrosła do najwyższego poziomu od dziesięcioleci .

Wraz ze stopą referencyjną wzrośnie oprocentowanie kredytów hipotecznych, linii kredytowych i kont oszczędnościowych.

Na początku roku stopa banku wynosiła 0,25 proc. Po środowym ruchu wynosi   3,25 proc. To najwyższy poziom kursu banku od początku 2008 roku, przed kryzysem finansowym.

Ruch był  oczekiwany przez ekonomistów monitorujących bank. Podczas gdy bank podniósł w tym roku swoją stopę pięciokrotnie, ekonomiści uważają, że jeszcze przed końcem tego roku nastąpi więcej podwyżek.
Jak mówi Douglas Porter, główny ekonomista Bank of Montreal, „agresywny” język Banku Kanady wraz z jego 75-punktowym wzrostem stopy procentowej wysyła sygnał, że czekają nas dalsze podwyżki stóp procentowych, aby obniżyć inflację.
Ten ruch oznacza, że ​​każdy, kto ma pożyczkę o zmiennym oprocentowaniu, prawdopodobnie zobaczy zmianę płatności w nadchodzących dniach. Dwa największe banki w Kanadzie, RBC i TD, od czwartku podniosły swoje najlepsze stopy procentowe o tę samą kwotę, co bank centralny. Oczekuje się, że pozostali szybko pójdą w ich ślady.