Centra nowoczesnych miast wyglądają jak dżungle ze szkła i betonu. Co by było, gdyby nasi planiści postawili jednak na budownictwo drewniane?

Zwolennicy drewnianych wieżowców przypominają, że drewno magazynuje dwutlenek węgla, który dzięki temu nie przedostaje się do atmosfery. W ten sposób moglibyśmy ograniczyć emisję związaną z produkcją stali i betonu. Produkcja betonu, to drugie, po sektorze naftowym, największe źródło emisji odpowiedzialne na wypuszczanie do atmosfery 7 proc. światowej emisji zanieczyszczeń. Pięciopiętrowy budynek mieszkalny z drewna może zmagazynować do 180 kilogramów węgla na metr kwadratowy – trzy razy więcej niż gęsty las o tej samej powierzchni, podają niemieccy naukowcy.

Obecnie tylko 0,5 proc. nowych budynków to konstrukcje drewniane. Gdyby ten odsetek zwiększyć do 10 proc., mielibyśmy magazyn na 10 milionów ton węgla rocznie, jeśli do 50 proc. – nawet na 700 milionów ton.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Dlaczego więc nie budujemy z drewna? Przede wszystkim materiał ten nie ma wystarczających właściwości wytrzymałościowych, by stawiać z niego wysokie konstrukcje. W latach 90. naukowcy z Austrii i Niemiec stworzyli jednak laminat drewniany, z którego można wykonywać ognioodporne belki i panele.

Pozostaje jeszcze jedna przeszkoda. Przynajmniej w Kanadzie prawo budowlane najczęściej nie pozwala na stawianie z drewna budynków wyższych niż sześciokondygnacyjne. Przynajmniej na razie.

Russell Acton, architekt z Vancouveru, dostał wraz ze swoim zespołem specjalne pozwolenie na budowę 18-piętrowego wieżowca z drewna. Był to akademik dla studentów University of British Columbia. Gdy został oddany do użytku w 2017 roku, był najwyższym drewnianym budynkiem na świecie.

Od tamtej pory niektóre prowincje, ostatnio Alberta, zmieniły zapisy w swoim prawie budowlanym i dopuściły wieżowce o wysokości do 12 kondygnacji. W tym roku szykuje nam się jeszcze przegląd prawa federalnego i należy się spodziewać, że federalny kodeks doczeka się podobnych zmian.

W Toronto Google zaproponowało nawet budowę 30-piętrowców z materiałów drewnianych, które miałyby być częścią inwestycji Sidewalk Labs.