Dyrektor naczelny Empire Company Ltd., spółki będącej właścicielem Sobeys Inc., stwierdził, że szczyt inflacji może już być za nami. Uzasadniając tę tezę, Michael Medline zauważył, że liczba i tempo podwyżek cen dostawców zaczyna już spadać. Zmiany zaczęły być zauważalne jakieś 3-4 tygodnie temu.

W lipcu z kolei dyrektor Loblaw Companies Ltd., Galen G. Weston, powiedział, że widać już wczesne oznaki spowolnienia inflacji – poprawę w kwestii kosztów towarów i transportu. Zaznaczył przy tym, że koszty dostawców pozostają wysokie, tak że presja cenowa w handlu nie zmniejsza się.

Teraz Sobeys ogłasza, że koszty dostawców się stabilizują, co daje nadzieję na poprawę sytuacji cenowej w sklepach spożywczych. W dalszym ciągu należy się jednak nastawiać na poszukiwanie oszczędności i to właśnie jest i będzie głównym czynnikiem wpływającym na zachowania konsumenckie. Medline mówi, że widzi odpływ klientów do sklepów dyskontowych. „FreshCo radzi sobie bardzo dobrze i osiąga teraz najlepsze wyniki w historii”. W innych sklepach klienci często wybierają marki własne i szukają promocji. Przykładowo wpływy ze sprzedaży produktów marki Compliments w ostatnim kwartale były o 9,5 proc. wyższe niż w tym samym czasie w ubiegłym roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Empire odnotowało zysk w pierwszym kwartale wynoszący 187,5 mln dol., wyższy o 4,1 proc. w porównaniu z ubiegłym rokiem. Sprzedaż wyniosła 7,94 mld dol. (dla porównania w tym samym czasie w 2021 roku było 7,63 mld dol.). Wzrost jest wynikiem zwiększenia sprzedaży paliwa, inflacji cen żywności i rozwoju sieci sklepów FreshCo na zachodnią Kanadę.