Premier Ontario Doug Ford poinformował że jego zespół został poproszony o skonsultowanie się z prawnikiem konstytucyjnym, aby dowiedzieć się, czy prowincja może nakazać obowiązkowe badanie COVID-19 dla zagranicznych pracowników rolnych zatrudnionych w Kanadzie.

„Jeśli ktoś przyjeżdża do naszego kraju… to przywilej przekraczania granicy do czyjegoś kraju” – powiedział Ford na nowej konferencji w piątek. „ Chciałbym przyjrzeć się wprowadzenia obowiązkowych testów”.

Główny lekarz regionu Windsor-Essex poinformował w piątek, że region ma obecnie najwyższy wskaźnik przypadków koronawirusa w prowincji.

W piątek zgłoszone zostały 53 nowe przypadki koronawirusa, z czego 43 pochodziły z sektora rolniczego. Liczba zagranicznych pracowników rolnych, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na koronawirusa, przekroczyła   w piątek 1000 osób.

Ford powiedział, że prowincja pokryje rachunek za zapewnienie opieki pracownikom migrującym, jeśli zarażą się wirusem, dodając, że „najmniej”, co mogą zrobić w odpowiedzi, to poddać się testom.

„Jeśli z jakiegokolwiek powodu są chorzy, dostaną zapłatę. Jeśli byli tutaj w zeszłym roku, dostaną CERB. Zapewniamy, że się nimi zaopiekujemy. Zamierzamy ich żywić, zamierzamy umieścić ich w hotelach – na nasz koszt – powiedział Ford.

.

W czwartek główny lekarz Ontario powiedział, że próby przeprowadzania testów pracowników rolnych na farmach zostały niedawno wstrzymane, ponieważ uczestniczyło w nich tylko 19 ze 176 gospodarstw w regionie.

Zdaniem ekspertów, badanie na COVID-19 powinno być obowiązkowe dla „każdego, kto wjeżdża do kraju”, a nie tylko dla pracowników migrujących, którzy „nie są bardziej skłonni do tego niż ktokolwiek inny, kto przekracza granicę”.