Rząd Alberty  podejmie działania, aby uniemożliwić Ottawie użycie funkcjonariuszy RCMP z Alberty w celu odebrania  broni niedozwolonej w myśl nowo przyjętych przepisów ogłosił w poniedziałek minister sprawiedliwości Alberty Tyler Shandro.

Shandro ujawnił, że federalny minister bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino zwrócił się do prowincji o pomoc w skonfiskowaniu 30 000 sztuk broni palnej objętej nowymi ograniczeniami.

Ta broń palna została zakupiona legalnie, a prowincja nie pomoże rządowi federalnemu w jej konfiskacie, powiedział Shandro. Dodał, że prowincja pójdzie o krok dalej i będzie starała się interweniować w sześciu toczących się sądowych wnioskach   kwestionujących konstytucyjność federalnego ustawodawstwa dotyczącego zakazu tego rodzaju broni palnej.

W maju 2020 r. premier Justin Trudeau ogłosił, że zakazuje posiadania ponad 1500 modeli karabinów, w tym AR-15. Powiedział wtedy, że właściciele tych karabinów  mieliby dwuletni okres amnestii, aby dostosować się do zakazu.

Liberałowie  planują wydać do 250 milionów dolarów naszych pieniędzy na odkupienie broni.

W marcu rząd federalny przedłużył okres amnestii. Rząd liberalny zapowiedział, że nakaz, który ma wygasnąć w kwietniu, zostanie przedłużony do października 2023 roku.

Shandro powiedział, że prowincja dowiedziała się również, że rząd federalny zamierza powołać prowincjonalnych funkcjonariuszy RCMP do konfiskaty w ramach „programu wykupu”.

„Podatnicy Alberty płacą za RCMP ponad 750 milionów dolarów rocznie i nie będziemy tolerować odkomenderowania funkcjonariuszy z ulic w celu skonfiskowania własności przestrzegających prawa właścicieli broni palnej” – wyjaśnił Shandro.

Shandro powiedział, że konfiskata w Ottawie jest motywowana politycznie i nie zrobi nic, aby poprawić bezpieczeństwo mieszkańców Alberty. Posunięcie Ottawy, aby określić odbieraną broń palną jako „szturmową”, ma na celu przestraszenie Kanadyjczyków, którzy nie są zaznajomieni z bronią palną”, dodał Shandro.

„W opisie opartym wyłącznie na  wyglądzie, a nie na jakimkolwiek niezwykłym niebezpieczeństwie, jakie stwarzają lub możliwościach strzelniczych, które posiadają” – powiedział.