Zapewnienie przegranej Rosji  w wojnie z Ukrainą jest częścią kanadyjskiego planu przeciwdziałania wysokiej inflacji , powiedziała w poniedziałek minister finansów Chrystia Freeland.

„Całkowicie jestem przekonana, że ważną częścią kanadyjskiej strategii walki z inflacją musi być wspieranie Ukrainy i zapewnienie, by Ukraina wygrała wojnę z Władimirem Putinem”, powiedziała Freeland na forum Komisji Finansów Izby Gmin.

„Myślę, że wszyscy rozumiemy, że głównym powodem podwyższonych cen energii jest wojna Władimira Putina na Ukrainie”.

Komentarze Freeland na temat Ukrainy pojawiły się po tym, jak liberalny deputowany Yvan Baker wykorzystał swój czas na przesłuchanie w komisji by podziękować Freeland za wsparcie dla „narodu Ukrainy w walce w ludobójczej wojnie z Rosją”.

Baker, uważa wojnę za „kluczowy powód” wyższych cen żywności i paliw.

„Więc Ukraińcy walczą nie tylko o siebie, walczą także o nas” – stwierdził Baker.

„Moim zdaniem, jeśli chcemy powstrzymać inflację, Ukraina musi  wygrać tę wojnę” – powiedział. Doprecyzował, że oznaczałoby to również odzyskanie Krymu anektowanego przez Rosję w 2014 roku i oraz całego Donbasu

Również administracja Bidena nazwała rosyjską inwazję „największym pojedynczym czynnikiem inflacyjnym” i użyła zwrotu „podwyżka cen Putina”.

Mówiąc, że wygrana wojny przez Ukrainę jest ważna dla uporania się z inflacją, Freeland przyznała również, że polityka wdrożona przez rządy podczas pandemii odegrała rolę w generowaniu inflacji. „Nawet bez nielegalnej i barbarzyńskiej inwazji Władimira Putina na Ukrainę, wyjście z recesji COVID będzie trudne. Podobnie jak inne rządy państw wysoko uprzemysłowionych zrobiliśmy bezprecedensową rzecz dokonując zamknięcia gospodarki ” – powiedziała Freeland – zapewniając ekonomiczne zabezpieczenie.