Mieszkańcy Ontario zmagający się z rosnącymi kosztami życia mogą zauważyć coś niezwykłego, gdy spojrzą na swój kolejny rachunek za prąd.

Ontario Energy Board (OEB) ogłosiło obniżenie kosztów energii elektrycznej dla klientów indywidualnych i małych firm, które wchodzi w życie we wtorek. W zależności od planu cenowego, ludzie zobaczą obniżki cen nawet o dwa centy za kilowatogodzinę (kWh).

Spadek cen wynika głównie ze zmian na rynku, mówi Joel MacDonald, założyciel Energyrates.ca, strony internetowej porównującej ceny energii.

„Szczytowe zapotrzebowanie na sieć przypada na lato… generalnie jest to napędzane przez klimatyzatory” – powiedział MacDonald.

MacDonald twierdzi, że spadek nie jest znaczący w porównaniu ze spadkiem z zeszłej zimy w Ontario, ale zwraca uwagę, że inne prowincje podnoszą swoje stawki – na przykład Albertanie odnotowują wzrosty od 3 centów do 28 centów za kWh.

Zmiana ta będzie obowiązywać do końca kwietnia przyszłego roku.

Mieszkańcy Ontario nigdy nie będą musieli martwić się o wyłączenie elektryczności w okresie zimowym, ponieważ obowiązuje zakaz odłączania od 15 listopada do 30 kwietnia.

„Jeśli zmagasz się z tymi wyjątkowo wysokimi rachunkami, wiedz, że chociaż może to zaszkodzić ocenie twojej wiarygodności kredytowej,  do 30 kwietnia nikt nikogo nie odłączy”. – mówi MacDonald