Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało w sobotę, że personel brytyjskiej marynarki wojennej wysadził w zeszłym miesiącu gazociągi Nord Stream, twierdzenie, które Londyn powiedział, że jest fałszywe i ma na celu odwrócenie uwagi od rosyjskich niepowodzeń wojskowych na Ukrainie.

Rosja nie przedstawiła dowodów na swoje twierdzenie, że czołowy członek NATO sabotował krytyczną rosyjską infrastrukturę w czasie najgorszego kryzysu w stosunkach między Zachodem a Rosją od czasów zimnej wojny. Moskwa – jak podaje Reuters – rozważa odpowiedź na to działanie.

Rosyjskie ministerstwo poinformowało również, że “brytyjscy specjaliści” z tej samej jednostki kierowali ukraińskimi atakami dronów na statki rosyjskiej floty czarnomorskiej na Krymie wcześniej w sobotę, które, jak twierdzi, zostały w dużej mierze odparte przez siły rosyjskie, z niewielkimi uszkodzeniami rosyjskiego trałowca.

„Według dostępnych informacji przedstawiciele tej jednostki Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii brali udział w planowaniu, przygotowaniu i realizacji ataku terrorystycznego na Bałtyku 26 września br. – wysadzenia gazociągów Nord Stream 1 i Nord Stream 2, – powiedział minister.

„Aby odwrócić uwagę od katastrofalnego sposobu postępowania z nielegalną inwazją na Ukrainę, rosyjskie Ministerstwo Obrony ucieka się do rozpowszechniania fałszywych twierdzeń na epicką skalę” – powiedział brytyjski minister obrony.

„Ta zmyślona historia mówi więcej o kłótniach toczących się w rosyjskim rządzie niż o Zachodzie”.

Maria Zacharowa, rzeczniczka rosyjskiego MSZ, powiedziała, że ​​Moskwa będzie szukać reakcji Rady Bezpieczeństwa ONZ, mówiąc w mediach społecznościowych, że Moskwa chciała zwrócić uwagę na „serię ataków terrorystycznych popełnionych przeciwko Federacji Rosyjskiej na Morzu Czarnym i Bałtyckim, w tym zaangażowanie Wielkiej Brytanii w nich”.