Kanadyjskie plany budowy reaktorów nowej generacji opierają się obecnie na paliwie z Rosji. Dokumenty rządowe wskazują, że przemysł musi znaleźć alternatywne źródła wzbogaconego uranu wymaganego w reaktorach

Sankcje przeciwko Rosji odcięły dostawy paliwa do kilku reaktorów jądrowych nowej generacji, które Kanada ma nadzieję  uruchomić w ciągu najbliższych kilku lat, i nie ma na razie pomysłu, jak je zastąpić, zgodnie z dokumentami uzyskanymi przez The Logic od Ministerstwa Zasobów Naturalnych.
Niskowzbogacony uran   „HALEU” jest paliwem potrzebnym do wielu  małych reaktorów modułowych (SMR), które są produkowane, transportowane i instalowane, a nie budowane na zamówienie.

HALEU jest wzbogacony w zakresie od 5% do 20% i jest wymagany w większości zaawansowanych reaktorów amerykańskich w celu uzyskania mniejszych konstrukcji, które uzyskują większą moc na jednostkę objętości. HALEU umożliwi również programistom optymalizację ich systemów pod kątem dłuższej żywotności rdzeni, zwiększonej wydajności i lepszego wykorzystania paliwa..

Przemysł przewiduje, że do 2030 r. może potrzebować prawie 600 ton metrycznych HALEU , aby wprowadzić na rynek nowe reaktory.

Kanada postrzega SMR jako kluczową innowację w zakresie czystej energii i potencjalną branżę eksportową. W ich zainwestowane są miliony publicznych środków.

Tylko w ostatnim budżecie federalnym Kanada obiecała 120,6 miliona dolarów na rozwój SMR .

Naturalny uran zawiera około 0,7 procent uranu-235, izotopu rozszczepialnego; z wyjątkiem drobnych śladów innych izotopów, reszta to nierozszczepialny uran-238. HALEU, którego potrzebuje Chalk River i wiele innych projektów SMR, jest wzbogacony  od 5 do 20 procent uranu-235.

(Paliwo, które zawiera co najmniej 20 procent uranu-235, jest nazywane „wysoce wzbogaconym”, zamiast nisko wzbogaconym; uran przeznaczony do broni jest wzbogacony do ponad 90 procent uranu-235.)

Markus Piro, przewodniczący wydziału energetyki i inżynierii jądrowej na Uniwersytecie Technologicznym w Ontario oraz specjalista w dziedzinie paliw i materiałów jądrowych, powiedział, że małe reaktory modułowe potrzebują kompaktowych rdzeni jądrowych.

„To trochę jak oktan w twoim samochodzie” – powiedział Piro w wywiadzie dla The Logic. „Jeśli masz Ferrari, nie może jeździć na zwykłym paliwie. Musisz używać paliwa o wyższej liczbie oktanowej.

Co więcej, powiedział, że nowoczesne projekty reaktorów jądrowych wymagają nowych i bezpieczniejszych formuł paliwa, w których materiał radioaktywny jest osadzony w substancjach ochronnych.

Kanada wydobywa uran, ale nigdy nie zbudowała zdolności do wzbogacania, ponieważ reaktory CANDU działają na paliwie, które nie wymaga wzbogacania, powiedziała rzecznik ds. zasobów naturalnych Kanady Miriam Galipeau w oświadczeniu wysłanym do The Logic.

„Rozbudowa zakładu wzbogacania w Kanadzie wymagałaby umowy z krajem posiadającym prawa do technologii oraz zezwoleń regulacyjnych. Ponadto musiałby istnieć wystarczający rynek, aby zakład wzbogacania był ekonomicznie opłacalny” – napisała. Zamiast tego współpracujemy z innymi krajami, próbując stworzyć nierosyjski łańcuch dostaw.

Chociaż Kanada nie planuje wzbogacania uranu u siebie, uran jest wydobywany w Saskatchewan i przetwarzany etapami na końcowe produkty paliwowe tam i w różnych miejscach w Ontario. Zakłady energetyczne w Ontario i Nowym Brunszwiku mają już obiekty jądrowe, a kolejne są w planach.

za The Logic

_______________________________