Wtorkowe wybory parlamentarne w Izraelu wygrała prawicowa koalicja, popierająca byłego premiera Benjamina Netanjahu, która zdobyła 64 mandaty w liczącym 120 miejsc Knesecie – poinformowała w czwartek izraelska Centralna Komisja Wyborcza.

Likud, partia Netanjahu, uzyskała 32 mandaty, formacje ortodoksyjne Jahadut Hatora (hebr. Zjednoczony Judaizm Tory) i reprezentująca ortodoksyjnych Żydów sefardyjskich Szas (hebr. Sefardyjską Partią Strażników Tory) – 18, a nacjonalistyczny sojusz Religijny Syjonizm – 14.

Koalicja dotychczasowego premiera Jaira Lapida, który stoi na czele centrowej partii Jesz Atid (hebr. Jest Przyszłość), zdobyła 51 miejsc w Knesecie.

W związku z ogłoszeniem wyniku wyborów amerykańska organizacja żydowska Liga przeciw Zniesławieniom (ADL) wyraziła zaniepokojenie, że w skład następnego rządu Izraela “prawdopodobnie wejdą ekstremiści” z Religijnego Syjonizmu, na czele którego stoi Bezalel Smotricz i stowarzyszonej z nim skrajnie prawicowej partii Ocma Jehudit (hebr. Żydowska Siła) Itamara Ben Gwira.

“Uważamy, że włączenie tych skrajnie prawicowych postaci i partii do izraelskiego rządu byłoby sprzeczne z założycielskimi zasadami Izraela i zaszkodziłoby jego pozycji, nawet w oczach najbliższych sojuszników” – ogłosiła ADL, cytowana przez portal Times of Israel.

Prezydent Zełenski pogratulował Benjaminowi Netanjahu zwycięstwa w wyborach w Izraelu

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pogratulował w czwartek Benjaminowi Netanjahu wygranej we wtorkowych wyborach parlamentarnych w Izraelu i wyraził nadzieję na rozpoczęcie nowego rozdziału w stosunkach ukraińsko-zraelskich.

“Gratuluję Benjaminowi Netanjahu zwycięstwa w wyborach. Zawsze ważne jest, aby zobaczyć prawdziwą demokrację w działaniu. Ukraina i Izrael dzielą wspólne wartości i wyzwania, które teraz wymagają efektywnej współpracy. Spodziewamy się, że wraz z nowym izraelskim rządem otworzymy nowy rozdział współpracy dla dobra naszych zaprzyjaźnionych narodów!” – napisał Zełenski na Twitterze.

mj/