Kanadyjska Służba Wywiadu Bezpieczeństwa ( CSIS ) poinformowała  rząd dzień przed wprowadzeniem ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych 14 lutego 2022 roku, że zakończenie w ten sposób protestu Konwoju Wolności   jednocześnie doprowadzi do radykalizacji znacznej liczby osób.

„13 lutego CSIS poinformował, że wdrożenie EA [Ustawy o Sytuacji Nadzwyczajnej] prawdopodobnie zelektryzuje antyrządowe narracje  i przyspieszy radykalizację w kierunku przemocy stwierdza dokument CSIS przedłożony  jako dowód w Komisji badającej okoliczności wprowadzenia stanu nadzwyczajnego.

Komisja jest obecnie w fazie przesłuchań publicznych i bada powołanie się rządu na ustawę.

„Ponadto CSIS poinformowało, że powołanie EA przez rząd federalny prawdopodobnie doprowadzi [sic] do rozproszenia konwoju w Ottawie, ale zwiększy liczbę Kanadyjczyków, którzy mają skrajne poglądy antyrządowe i przekona niektórych że przemoc jest jedynym rozwiązaniem tego, co postrzegają jako skorumpowany system i rząd” – czytamy w dokumencie.

Dokument CSIS zatytułowany „Ideologicznie motywowany brutalny ekstremizm – CSIS Engagement 2017-2022” jest sklasyfikowany jako „SECRET//CC” [Cabinet Confidence] i został opublikowany w większości bez redakcji.

Dokument mówi, że CSIS doradzał rządowi w związku z Konwojem Wolności na trzech oddzielnych spotkaniach przed ogłoszeniem stanu zagrożenia porządku publicznego.

Przed udzieleniem rad z 13 lutego, dokument stwierdza, że 3 lutego „według oceny CSIS, że nie było żadnych oznak, żeby w konwoju działali ludzie skłonni odwołać się do przemocy”.