Jak pisze przewodnicząca PAFE (Parents ad First Educators) Theresa Pierre luratorium Halton District School Board (HDSB) domaga się, aby rząd Ontario usunął z Ustawy o edukacji klauzulę, która definiuje obowiązki nauczycieli jako obejmujące pielęgnowanie wśród uczniów miłości do ojczyzny i judeochrześcijańskiej moralności.

Przewodnicząca  HDSB, Margo Shuttleworth, napisała list do ministra edukacji Stephena Lecce, w którym twierdzi, że ​​część ustawy jest niezgodna z polityką równości i inkluzywności w edukacji.

W liście czytamy: „(i)w tym duchu z szacunkiem prosimy ministra o uchylenie i zastąpienie art. 264 ust. 1 lit. c) ustawy, tak, aby odzwierciedlać aktualną politykę i praktyki w zakresie różnorodności, równości i integracji”.

W omawianym artykule obecnej ustawy czytamy, że nauczyciele powinni być przygotowani do „wpajania i przekazywania szacunku dla religii i zasad moralności judeochrześcijańskiej oraz najwyższego szacunku dla prawdy, sprawiedliwości, lojalności, miłości ojczyzny, człowieczeństwa, życzliwości, trzeźwości, pracowitość, oszczędność, czystość, wstrzemięźliwość i wszystkie inne cnoty”.

HDSB to ta sama rada szkolna, która zwróciła na siebie międzynarodową uwagę w zeszłym miesiącu, kiedy ujawniono, że transpłciowa nauczycielka w jednej ze szkół nosi gigantyczną protezę piersi z wystającymi sutkami, blond perukę i minispódniczki podczas nauczania.

Wówczas reagując na oburzenie rodziców i uczniów Shuttleworth wydała oświadczenie, w którym powołuje się na potrzebę ochrony „ekspresji płci”   nauczyciela.

Ministerstwo Edukacji nie odpowiedziało jeszcze na list Shuttleworth z prośbą o wykreślenie z Ustawy o edukacji pojęć miłości do ojczyzny i moralności judeochrześcijańskiej.

Theresa Pierre apeluje do rodziców, aby  skontaktować się z Ministerstwem Edukacji Ontario Stephenem Lecce i z całym szacunkiem nalegać, aby miłość do Kanady i judeochrześcijańska moralność zawsze były istotną częścią edukacji w Ontario.