Ks. biskup Józef Dąbrowski przekazuje Akt Poświęcenia Sztandaru prezesowi Fundacji, Kazimierzowi Chrapce

        Kulminacyjnym etapem Jubileuszu Fundacji im. W. Reymonta (FR) były Uroczystości w Polskim Kościele pod wezwaniem św. Eugeniusza de Mazenod w Brampton w dniu 18 września 2022, które rozpoczęły się Mszą Św. koncelebrowaną z udziałem Księdza biskupa, Józefa Dąbrowskiego, z diecezji London, Ontario, w asyście JM. Rektora KUL, Ks. Mirosława Kalinowskiego i licznego duchowieństwa.

        Przed rozpoczęciem mszy świętej ks. proboszcz, Wojciech Kurzydło OMI, przedstawił imiennie Gości Honorowych: Ambasadora RP w Kanadzie, Witolda Dzielskiego, Konsul Generalną z Toronto, Magdalenę Pszczółkowską, poseł Joannę Fabisiak i wszystkich gości z Polski.

        Msza święta rozpoczęła się uroczystą procesją z nowym Sztandarem FR niesionym w asyście Rycerzy Kolumba i Chrzestnych Sztandaru. Honorowi Chrzestni Sztandaru z Polski: pani Emilia Krakowska ubrana w biało-czerwony strój oraz pan Jerzy Murgrabia w stroju łowickim, przepasani biało-czerwoną wstęgą, prezentowali się godnie i uroczyście.

        Na początku mszy, Sztandar Fundacji im. W. Reymonta został uroczyście i z wielkim pietyzmem poświęcony przez Ks. biskupa Józefa Dąbrowskiego. Akt poświęcenia Sztandaru podpisali Rodzice Chrzestni z Polski i Kanady w asyście ks. proboszcza Wojciecha Kurzydło OMI.

        Do czytań mszalnych byli wyznaczeni goście z Polski: Jadwiga Kabat z Lipiec Reymontowskich, Halina Rybczyńska z Lublina i Ewa Dylewska ze Stróżewa. Następnie wierni mogli wysłuchać pięknie wygłoszonego kazania, w którym ks. Stanisław Zarosa SAC, kapelan Stowarzyszenia „Nasz Reymont”, z Polski, umiejętnie wplótł wątek charytatywnej działalności Fundacji w kontekście niedzielnych czytań mszalnych. Kaznodzieja potrafił nas skupić na swoich wywodach i myśli przewodniej całego kazania.

        Podczas procesji dary do ołtarza nieśli: Danuta Warszawska – współzałożycielka Fundacji, Emilia Krakowska i prezes Fundacji, Kazimierz Chrapka. Oprawę liturgiczną mszy wzbogacił Chór „Quo Vadis” z kameralnym zespołem smyczkowym, wokalistka polonijna, Małgorzata Maye i sam prezes Fundacji, organista, dyrygent i solista, człowiek o wszechstronnych zdolnościach, którymi służy od wielu lat Polonii w Kanadzie. W jego wykonaniu usłyszeliśmy bardzo patriotyczną pieśń religijną, „O Ty co Świata Gwiazdą Zaranną”

        Dziękczynna Msza Święta Jubileuszowa z poświęceniem Sztandaru Fundacji była wielkim wydarzeniem dla wiernych zgromadzonych na tej uroczystości.

        Następnym punktem programu Jubileuszowego był Bankiet, który odbył się w pięknej Sali Bankietowej, Millenium Gardens Banquet Centre, przeznaczonej na wyjątkowe uroczystości. Wystrój tej sali oraz architektura wnętrza jest zaplanowana na specjalne okazje. Tak więc organizatorzy Bankietu Jubileuszowego na 50 lecie Fundacji im. W. Reymonta w Kanadzie, właśnie taką piękną salę bankietową wybrali na swoją uroczystość, aby oddać szacunek założycielom, fundatorom i darczyńcom FR oraz uhonorować wszystkich zaproszonych gości.

        Było więc co podziwiać: wystrój sali, wystawa o Reymoncie, ustawienie i dekoracja stołów, pięknie skomponowane żywe bukiety kwiatów na każdym stole i scenie, to wszystko świadczyło o elegancji przyjęcia. Wykwintne Menu obiadowe dowodziło o tym, że gospodarzowi zależało, aby zaproszeni goście czuli się wyjątkowo. Elegancki serwis obsługi sali bankietowej to kolejna wspaniała wizytówka tego obiektu.

        Po wprowadzeniu Sztandaru Fundacji i odśpiewaniu hymnów narodowych Polski i Kanady prezes Fundacji, pan Kazimierz Chrapka, rozpoczął bankiet uroczyście witając wszystkich gości a następnie oddał głos konferansjerom prowadzącym bankiet; Natalii Kusendovej i Wojciechowi Wojnarowiczowi. Bardzo doniosłym momentem było przekazanie Sztandaru ufundowanego przez Fundację im. Wł. St. Reymonta z Lipiec Reymontowskich dla Fundacji im. W. Reymonta w Kanadzie. Ceremonia ta odbyła się w obecności Ambasadora RP w Kanadzie i Chrzestnych Sztandaru z Polski i Kanady.

        Między posiłkami mogliśmy oglądać grupę taneczną „Radość Joy” z Mississauga, młodzież średnich szkół, brawurowo wykonywającą tańce ludowe. Było na co popatrzeć i pocieszyć oko, jak wspaniale prezentuje się roztańczona piękna młodzież polonijna. Następną częścią programu Bankietu Jubileuszowego było wręczenie odznaczeń i dyplomów dla darczyńców oraz ludzi wspomagających finansowo Fundację im. Władysława, Reymonta w Kandzie.

        Ze łzami w oczach i bardzo wzruszeni słuchaliśmy recytacji wielokrotnej laureatki Konkursów Recytatorskich FR, Emilii Punturiero, która z wielkim artyzmem i w bardzo sugestywny sposób zaprezentowała fragment z „Pielgrzymki do Jasnej Góry” Wł. Reymonta. Podziwialiśmy wirtuozowskie wykonanie „Kujawiaka” H. Wieniawskiego i „Mazurki” A Zarzyckiego w wykonaniu utalentowanej skrzypaczki, byłej stypendystki FR, Joanny Gorskiej. Piękny śpiew Małgorzaty Maye i byłej solistki „Stokrotek”, Jessiki Małek, tez bardzo przypadł słuchaczom do gustu.

Atmosfera bankietu była bardzo radosna i przyjazna. Zaproszeni goście mogli ze sobą porozmawiać, wymienić adresy i po prostu się poznać.

        Kulminacyjnym momentem zakończenia obiadu jubileuszowego była mowa wygłoszona przez pana prezesa Kazimierza Chrapkę, który w sposób wyjątkowo sprawny, zorganizowany i w czystym języku literackim wyrażał swoje odczucia, wspomnienia, refleksje i podziękowania. Byliśmy pełni podziwu i uznania, że pan Kazimierz Chrapka tak pięknie przemawia bez posiłkowania się zapisanym tekstem. Jego płynna wypowiedź dowodziła o świetnej pamięci i znajomości faktów. Zadbał On, aby wspomnieć założycieli Fundacji i podziękować każdemu, kto w sposób szczególny przyczynił się do pomocy przy organizacji Jubileuszu 50 lecia Fundacji. Jego przemowa końcowa na Bankiecie Jubileuszowym była podsumowaniem 50-ciu lat działalności i wydatnej pracy tej organizacji. Przemowa ta przepełniona była nie tylko erudycją, lecz także elokwencją, poczuciem patriotyzmu oraz wielką wiedzą życiową, co pomaga panu Kazimierzowi w pracy z ludźmi jak również w kształtowaniu wizerunku i prowadzeniu Fundacji im. W. Reymonta w Kanadzie we właściwym kierunku. Takie cechy i zaangażowanie prezesa oraz całej „Załogi Fundacji” prowadzą do sukcesów, które odniosła Fundacja przez 50 lat działania na niwie kultury polskiej w Kanadzie i promowania naszego dziedzictwa narodowego.

Nie będzie to nadużyciem, jeżeli powiemy, że pan Kazimierz Chrapka to nie tylko wspaniały prezes, ale i organizator wielu udanych imprez związanych z działalnością Fundacji im. Władysława Reymonta w Kanadzie.

        Na koniec na ręce Zarządu i Jego prezesa, pana Kazimierza Chrapki, składamy podziękowania oraz serdeczne życzenia dalszych błogosławionych lat na rzecz kształtowania patriotycznych postaw polskiej młodzieży w Kanadzie. Życzymy, aby Fundacja im. W. Reymonta mogła dalej szczęśliwie i owocnie działać dla dobra przyszłych pokoleń Polaków w Kanadzie.  Szczęść Wam Boże!

Zosia Poradzisz