Zapoczątkowana rok temu petycja w sprawie ograniczenia lub zakazu używania fajerwerków w Brampton przyniosła efekt. Podczas następnego posiedzenia rady miasta radni mają wprowadzić zakaz.

Petycja na Change.org została napisana przez użytkownika, który podpisał się tylko jako „Brampton resident”. Mieszkaniec miasta chciał jasnego określenia, w które dni i w jakim czasie można używać fajerwerków, albo żądał całkowitego zakazu odpalania ich. Napisał, że sprawa jest coraz bardziej kłopotliwa w Brampton i okolicach.

Do piątku petycję podpisały 8863 osoby. Celem było zebranie 10 000 podpisów. Dla osób podpisujących petycję najbardziej uciążliwy był hałas, zwłaszcza w nocy, oddziaływanie na środowisko i częstotliwość używania fajerwerków.

Władze miasta opublikowany w czwartek wiadomość, że niebawem wprowadzą zakaz fajerwerków, co jest związane z rosnącą od 2019 roku liczbą skarg. Dzień wcześniej odbyło się głosowanie i zakaz został przyjęty jednogłośnie. Ratyfikacja uchwały jest planowana na 28 listopada. Później zarówno sprzedaż, jak i odpalanie fajerwerków w mieście będą nielegalne. Zakaz będzie obowiązywał przez cały czas. Będą z niego wyłączone tylko przemysł filmowy i pokazy organizowane przez miasto.

Do tej pory legalnie można było używać fajerwerków na prywatnych posesjach cztery razy w roku: w Victoria Day, Canada Day, Diwali i Nowy Rok, i to tylko takich, które lecą nie wyżej niż na 3 metry. Inne były zakazane. Nie wolno było odpalać fajerwerków w miejscach publicznych.

Według nowych rekomendacji kary będą zwiększone z 350 do 500 dolarów za używanie fajerwerków, oraz z 350 do 1000 dolarów za ich sprzedaż.

Miasto zadeklarowało, że od 2023 roku będzie organizować uroczystości z okazji Diwali, podobne jak świętuje w Nowy Rok i Canada Day.