Partia Konfederacja Odnowy Rzeczypospolitej Wolność i Nadzieja (KORWiN) zmienia nazwę na Nowa Nadzieja – poinformował we wtorek prezes ugrupowania, Sławomir Mentzen.

Dotychczasowa partia KORWiN współtworzy Konfederację Wolność i Niepodległość, a jej posłowie należą w Sejmie do koła Konfederacji.

Sławomir Mentzen powiedział na konferencji prasowej, że patrząc na wydarzenia na świecie trudno o powody do optymizmu. Wymienił „szalejącą inflację, grożącą nam recesję, bardzo wysokie ceny prądu oraz gazu”. Jak ocenił, sposobem na pojawiające się problemy jest obecnie wyłącznie „ograniczanie praw obywatelskich, wprowadzanie cenzury, niszczenie małych i średnich firm”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Stwierdził, że program jego ugrupowania jest „prosty i oczywisty” i sprowadza się do „powrotu do normalności”, tak aby państwo przestało być wrogiem obywateli. Oświadczył, że jego partię tworzą ludzie, którym chce się działać, a tacy ludzie – dodał – są nadzieją, że jeszcze uda się zatrzymać ten bardzo niekorzystny dla całego świata trend.

Dlatego – powiedział Sławmir Mentzen – władze partii zdecydowały o zmianie, skróceniu i odświeżeniu jej nazwy. Według niego nazwa Nowa Nadzieja będzie jeszcze dokładniej oddawała program i cele ugrupowania.

Prezes ugrupowania zapowiedział, że w wyborach parlamentarnych ugrupowanie będzie startować z list Konfederacji, ale swych kandydatów wyłoni w prawyborach. Poinformował, iż będzie mógł w nich wziąć udział każdy, kto podziela przekonania członków partii, każdy kto – jak mówił – „wierzy, że należy stać na straży wolności, własności i sprawiedliwości, kto ceni proste i niskie podatki i uważa, że gospodarka powinna być wolnorynkowa”.

Sławomir Mentzen został prezesem partii KORWiN w październiku. Zastąpił Janusza Korwin-Mikkego. Wcześniej pełnił funkcję wiceprezesa formacji. Podczas październikowego kongresu partii Janusz Korwin-Mikke został przez aklamację wybrany na nowo utworzone stanowisko prezesa-założyciela partii.

Partie polityczne figurują w ewidencji prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. W kwestii zmiany nazwy partii należy złożyć w sądzie odpowiedni wniosek o wpisanie zmian w ewidencji. Zgodnie z ustawą o partiach politycznych nazwa, skrót nazwy i symbol graficzny partii politycznej powinny odróżniać się wyraźnie od nazw, skrótów nazw i symboli graficznych partii już istniejących.

PAP