Według Canadian Anti-Fraud Center (CAFC) w 2022 roku zgłoszono 90 137 przypadków oszustw,  których ofiarą padło 56 352 Kanadyjczyków, a ich całkowita strata wyniosła 530 milionów dolarów.

Każdego roku CAFC dokumentuje nowe oszustwa, starając się wyprzedzić oszustów, którzy wciąż wymyślają bardziej innowacyjne sposoby nabierania Kanadyjczyków.

Nie wszystkie oszustwa są zgłaszane. CAFC sugeruje, że mniej niż 5 procent kanadyjskich ofiar oszustw zgłasza przestępstwo. Oszustwa zawsze ewoluują wraz z nowymi wersjami sposobu ich przeprowadzania.

Ze zgłoszonych przypadków oszustwa inwestycyjne spowodowały największą utratę wartości dolara dla Kanadyjczyków, wynoszącą 308,6 mln USD w 2022 r.

Istnieją różne wersje oszustw inwestycyjnych, ale większość prób jest skoordynowana i wykorzystuje oszustwa giełdowe, schematy „pompuj i sprzedaj” (gdzie promotorzy pompują cenę akcji, zwiększają popyt, a następnie sprzedają akcje w celu szybkiego zysku) oraz oszustwa związane z kryptowalutami.

10 stycznia Komisja Papierów Wartościowych Kolumbii Brytyjskiej ostrzegła opinię publiczną, że oszuści podszywają się pod pracowników kanadyjskiego administratora papierów wartościowych, kontaktując się z inwestorami i żądając pieniędzy lub płatności związanych z fikcyjnymi działaniami egzekucyjnymi lub dochodzeniami.

Wymuszenia były drugim najczęściej zgłaszanym oszustwem w 2022 r., kiedy padło ofiarą ponad 2323 Kanadyjczyków na ponad 19 mln dol..

15 stycznia, w najnowszej wersji oszustwa wymuszenia , policja Ontario ostrzegła, że ​​oszust obrał za cel osobę za pomocą graficznych wiadomości tekstowych przedstawiających zwłoki i części ciała, grożąc, że jeśli płatność nie zostanie wysłana, ofiara lub członkowie rodziny zostaną skrzywdzonym.

Oszustwa związane z sekstortion również powodowały ostrzeżenie w 2022 r. Według CAFC „oszuści tworzą fałszywe profile w mediach społecznościowych oraz na stronach pornograficznych i randkowych”. Używają profili, aby „zwabić” osoby do związku i zmusić je do wykonywania czynności seksualnych przed kamerą. Oszuści nagrywają to, a następnie grożą, że udostępnią je innym osobom, chyba że otrzymają zapłatę lub uzyskają więcej podobnych  nagrań wideo.

Oszuści podszywają się również pod pracowników Kanadyjskiej Agencji Podatkowej, udając, że Kanadyjczycy   są winni zaległe podatki, mają nieuregulowane saldo lub są sprawdzani. Następnie oszust żąda pieniędzy.

W tym miesiącu pojawiło się wiele historii o oszustwach dotyczących tytułu własności do nieruchomości, w których oszuści uzyskują dostęp do domu i jego tytułu własności gruntu, wystawiają go na sprzedaż z agentem nieruchomości, sprzedają go i znikają wraz z dochodami ze sprzedaży.

W dziesiątkach przypadków będących obecnie przedmiotem dochodzenia , złodzieje podszywali się pod legalnych właścicieli nieruchomości, używając fałszywego dokumentu tożsamości. Według śledczych oszuści podszywają się pod właścicieli domów którzy mają niskie kredyty hipoteczne lub nie mają ich wcale. Oszuści uzyskują fałszywą identyfikację i podszywają się pod właścicieli domów, aby wystawić nieruchomość i ją sprzedać. Niektóre oszustwa są tak skomplikowane, że są zatrudniani i opłacani aktorzy, aby udawali prawdziwych właścicieli domów.

W zeszłym roku ponad 1415 samotnych Kanadyjczyków padło ofiarą oszustwa „romansowego” na łączną kwotę ponad 59 milionów dolarów. Według CAFC oszuści używają „zaawansowanych metod, aby sprawiać wrażenie legalnych i oszukiwać ludzi, aby im zaufali”.

Oszuści ci często rozpoczynają internetową, wirtualną relację z kimś korzystającym z fałszywego profilu, a następnie proszą o pieniądze na podróż lub nagły wypadek medyczny. W niektórych przypadkach oszust prosi o przesłanie pieniędzy osobie fizycznej, czasami w celu prania brudnych pieniędzy, lub przekonuje ofiarę do wzięcia udziału w przedsięwzięciu biznesowym lub okazji inwestycyjnej.

Najpopularniejsze oszustwa na podstawie wielu raportów w 2022 r. to phishing, wymuszenia i wyłudzenia danych osobowych. W przypadku oszustw związanych z danymi osobowymi oszuści podszywają się pod pracowników firmy użyteczności publicznej, banku lub agencji rządowej i chcą, aby ofiary zweryfikowały i podały dane osobowe.

18 października 2022 r. CAFC wydało nowe ostrzeżenie przed oszustami podszywającymi się pod pracowników CAFC, dzwoniącymi w celu „anulowania transakcji” lub przeniesienia połączenia do banku.

Osoby, które otrzymają takie połączenie, powinny zawsze odłożyć słuchawkę i oddzwonić, korzystając z oficjalnego numeru, sugeruje CAFC.

Fałszerze wykorzystują strony internetowe, które imitują legalnych producentów i sprzedają produkty gorszej jakości, reprezentowane jako produkty markowe, z dużymi rabatami. Według CAFC podrobione kurtki „zawierają bakterie, grzyby i pleśń”.

Oszustwa związane z usługami, zgodnie z ostrzeżeniem CAFC z 19 stycznia, mają nową odmianę. Oszuści wysyłają Kanadyjczykom fałszywe faktury, twierdząc, że ich subskrypcja oprogramowania antywirusowego, wsparcia technicznego lub internetowego została odnowiona. Kanadyjczycy są instruowani, aby zadzwonić w celu anulowania usługi lub rozwiązania problemu, a następnie oszuści proszą o „zdalny dostęp” do komputera lub urządzenia ofiary, aby spróbować ukraść dane osobowe lub informacje finansowe.

W pierwszej dziesiątce znalazły się również oszustwa związane z ofertami pracy. Niektóre z bardziej nietypowych oszustw obejmowały przekonanie Kanadyjczyków do oklejenia pojazdu logo „firmy”, aby zarobić od 300 do 500 dol. tygodniowo. Płatność kończy się fałszywym czekiem. Gdy ofiara zdeponuje czek, każe się jej wypłacić lub wysłać część środków na opłacenie firmy graficznej lub inne opłaty.

Na dzień 31 października 2022 r. witryna internetowa CAFC, która prowadzi rejestr zgłoszonych oszustw i oszustw , wskazywała, że ​​pomogła Kanadyjczykom odzyskać 2,4 miliona dolarów środków utraconych w wyniku oszustwa.

Ostrzega się Kanadyjczyków, aby chronili się przed oszustwami i oszustwami, chroniąc swoje dane osobowe, badając i weryfikując, czy organizacja lub osoba działa zgodnie z prawem, oraz zachowując ostrożność, gdy są proszeni o zapłacenie z góry za opłatę lub zakup. Kanadyjczykom zaleca się ochronę  komputerów osobistych oraz uważną ochronę kont internetowych i haseł.

Więcej wskazówek dostępnych jest na stronie internetowej CAFC .