Premier Justin Trudeau i przywódca Partii Konserwatywnej Pierre Poilievre starli się 28 marca w Izbie Gmin w sprawie rosnących w całej Kanadzie wskaźników brutalnej przestępczości , za co Poilievre obwinia liberalną politykę, a Trudeau wskazuje palcem na sprzeciw torysów wobec  środków jego rządu dotyczących kontroli posiadania broni.

Poilievre odniósł się do śmiertelnego pchnięcia nożem, które 26 marca miało miejsce w Starbucks w centrum Vancouver , o co policja oskarżyła 32-letniego mężczyznę.

Pchnięcie nożem miało miejsce tuż po 17:30 w niedzielny wieczór, a wideo, które zostało opublikowane w Internecie  pokazało, że było wielu świadków  morderstwa.

Poilievre powiedział, że odkąd Trudeau po raz pierwszy objął urząd w 2015 roku, nastąpił „32-procentowy wzrost liczby przestępstw z użyciem przemocy”.

„Czy odwróci pan politykę, która do tego doprowadziła?” — pytał przywódca konserwatystów.

Trudeau stwierdził w odpowiedzi, że Kanadyjczycy są „głęboko zaniepokojeni niektórymi bardzo ohydnymi zbrodniami, które widzieliśmy w ciągu ostatnich kilku dni”, a także ogólnym wzrostem brutalnych przestępstw, zwłaszcza skierowanych przeciwko funkcjonariuszom policji.

Dodał, że jego rząd podjął również kroki w celu zaostrzenia ograniczeń  posiadania broni w całym kraju poprzez ustawę C-21, która, jak powiedział, przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa publicznego.

„Gdyby [Poilievre] naprawdę poważnie myślał o postępie w zapewnianiu bezpieczeństwa społecznościom, poparłby naszą  ustawę C- 21 podczas pierwszego czytania” – dodał.

Poilievre w odpowiedzi skrytykował ustawę o kontroli broni, mówiąc, że jest ona wymierzona w  przestrzegających prawo obywateli i nie zmniejszy brutalnej przestępczości.

Wskazał na łagodny system udzielania kaucji wprowadzony za rządu liberalnego, który pozwala „brutalnych przestępców wypuszczać z powrotem na ulicę”.

Liberalny rząd stanął w obliczu rosnącej presji , aby zreformować system kaucji ze strony partii opozycyjnych, rządów prowincji oraz regionalnych szefów i departamentów policji od czasu zabicia na służbie funkcjonariusza policji prowincji Ontario Grzegorza Pierzchały. Głównym podejrzanym w sprawie jest recydywista, który wyszedł za kaucją.