Premier Doug Ford dokonał gruntownych zmian w rządzie – wymieniając wieloletniego ministra edukacji Stephena Lecce’a i ministra energii Todda Smitha.

Ford zakończył w czwartek sesję legislacyjną tydzień wcześniej, po czym rozpoczął masową przebudowę, przenosząc 14 ministrów i powiększając liczbę członków rządu do 36.

Decyzja ta następuje w związku z rozważaniem przez premiera wyborów wiosną przyszłego roku, rok wcześniej niż planowany  czerwiec 2026 r., w kontekście śledztwa RCMP w sprawie skandalu związanego z zamianą klasyfikacji gruntów w Greenbelt  wartości 8,28 miliarda dolarów.

„Znajdujemy się w ważnym momencie w historii naszej prowincji i dokonujemy jasnych wyborów” – stwierdził Ford w oświadczeniu.

Premier jest tak pewny, że śledztwo Mounties nie dotknie jego biura, że ​​przywrócił Steve’a Clarka – który we wrześniu ubiegłego roku zrezygnował ze stanowiska ministra mieszkalnictwa w związku z zamieszaniem wokół Greenbelt – na stanowisko przewodniczącego rządu w legislaturze.

Clark przejmuje to stanowisko od Paula Calandry, który zachowuje pozostałe obowiązki ministra spraw komunalnych i mieszkalnictwa.

Najbardziej znaczącą zmianą jest włączenie Lecce do Ministerstwa Energii i Elektryfikacji o zmienionej nazwie, co zwiększy jego zakres odpowiedzialności za infrastrukturę pojazdów elektrycznych

Jednego z najdłużej urzędujących ministrów edukacji w historii prowincji zastąpi Smith.

Smith przebywał we Francji z misją handlową w zakresie energetyki nuklearnej i nie był obecny na zaprzysiężeniu. Jego żona jest wicedyrektorem szkoły średniej.

Do powiększonego gabinetu dołącza Natalia Kusendova-Bashta (Mississauga Centre), dyplomowana pielęgniarka, która pracowała w szpitalach podczas stanu nadzwyczajnego związanego z pandemią Covid-19, jako minister opieki długoterminowej, zastępując Stana Cho (Willowdale), który przechodzi do przemianowanego ministerstwa ds. turystyki, kultury i gier, odpowiedzialny za Ontario Lottery and Gaming Corporation.

 


 

Mike Harris Jr. (Kitchener-Conestoga), potomek byłego premiera Mike’a Harrisa, zostaje ministrem ds. ograniczania biurokracji, zastępując byłego posła Miltona Parma Gilla, który odszedł z parlamentu w styczniu, aby kandydować z ramienia federalnych konserwatystów Pierre’a Poilievre’a.

Inni nowi członkowie gabinetu to: Nolan Quinn (Stormont-Dundas-South Glengarry), który zostaje zastępcą ministra leśnictwa i daje gabinetowi reprezentację we wschodnim Ontario, której brakowało od czasu odejścia Clarka; Stephen Crawford (Oakville) jako zastępca ministra ds. kopalń; oraz Sam Oosterhoff (Niagara West) jako zastępca ministra energii Lecce.

Niektóre ministerstwa, np. rolnictwo, żywność i sprawy wiejskie, zmieniają nazwy lub ulegają podziałowi.

Rob Flack (Elgin-Londyn-Middlesex) przechodzi ze stanowiska zastępcy ministra mieszkalnictwa na ministra przemianowanego Ministerstwa Rolnictwa, Rolnictwa i Agrobiznesu, podczas gdy była minister rolnictwa Lisa Thompson kieruje mniejszym,  Ministerstwem Spraw Wiejskich.

Greg Rickford (Kenora-Rainy River) stoi na czele samodzielnego Ministerstwa Spraw Tubylczych i Pierwszych Narodów, Pojednania Gospodarczego i nadal pełni funkcję ministra rozwoju północy.

Vijay Thanigasalam (Scarborough-Rouge Park) zmienia stanowisko zastępcy ministra mieszkalnictwa z zastępcy ministra transportu. Trevor Jones (Chatham-Kent-Leamington), były funkcjonariusz OPP, zostaje zastępcą ministra gotowości i reagowania na sytuacje kryzysowe w Sekretariacie Rady Skarbu.

Była gwiazda CFL Neil Lumsen (Hamilton East-Stoney Creek) zostaje ministrem sportu. Traci odpowiedzialność za turystykę i kulturę, którą cieszył się od powołania do gabinetu w 2022 roku.

Rządzący Postępowi Konserwatyści zaskoczyli partie opozycji, o  tydzień wcześniej rozpoczynając letnią przerwę, która potrwa do 21 października.

W najnowszej comiesięcznym sondażu Abacus dla „Star” Ford ma zdecydowaną przewagę. Jego torysi mieli 39% przy 26% dla liberałów Bonnie Crombie, 22% dla NDP pod rządami Stiles i 9% dla Zielonych Mike’a Schreinera.