Portal Wolne Media, który przedrukowuje i linkuje praktycznie wszystkie informacje doniesienia i teksty publicystyczne z Gońca wygrał przed sądem pierwszej instancji sprawę przeciwko Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która zablokowała jego strony internetowe. Oto co na ten temat napisał właściciel:

Wygraliśmy z ABW w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym
 

Właśnie wróciłem do domu z Warszawy, gdzie miała miejsce rozprawa w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym ws. blokowania portalu WolneMedia.net. Jestem strasznie zmęczony podróżą i brakiem snu ubiegłej nocy, ale szczęśliwy.

Nie mogę ujawnić, co było w części procesowej, gdyż ma status niejawny, ale mogę ujawnić część jawną — wyrok.

W skrócie:

1. WSA uznał żądanie przez ABW zablokowania portalu WolneMedia.net za nieskuteczne (czyli bezprawne i bezzasadne), oraz zasądził na koszt ABW zwrot kosztów sądowych i podróży do Warszawy (nie miałem biletu powrotnego, więc nie będzie zwrotu kosztów podróży z sądu do domu).

2. Przez 1/4 uzasadnienia WSA „masakrował” materiał dowodowy ABW z teczki założonej naszemu portalowi.

3. Przez 2/4 uzasadnienia WSA przywoływał „Konstytucję” i wyjaśniał prawnikowi z ABW, że „Konstytucja” zakazuje cenzury prewencyjnej oraz gwarantuje wolność słowa, pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, że w przestrzeni publicznej jest miejsce na wszelkie poglądy, za wyjątkiem zakazanych ustawowo (sędziowie ich nie wymienili, ale wiadomo, że w Polsce zakazane jest np. szerzenie nazizmu czy nawoływanie do przestępstw), i dlaczego.

4. Przez 1/4 uzasadnienia WSA pouczał obie strony, udzielając rutynowych informacji prawno-sądowych.

Sędziom BARDZO DZIĘKUJĘ za odwagę powiedzenia STOP bezprawiu ABW. Dziękuję też Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka za pomoc w przygotowaniu pism sądowych oraz darczyńcom, którzy dorzucili się do finansowania walki z cenzurą ABW. Dokonaliśmy tego za naprawdę bardzo skromne fundusze (ok. 600 zł)!

Teraz musimy poczekać na pisemne uzasadnienie orzeczenia WSA (postaram się je opublikować), a następnie na uprawomocnienie się wyroku.

To pierwsze (bezprecedensowe) orzeczenie sądu ws. blokowania stron internetowych przez ABW. Możliwe, że wyrok pomoże innym stronom internetowym wywalczyć odblokowanie, a być może ABW sama, po wyroku, zdejmie blokady z innych stron? Zobaczymy…

Maurycy Hawranek
Administrator WolneMedia.net