O flipach, czyli renowacjach „z profitem” pisałem już w przeszłości. Jednak postanowiłem znów ten temat poruszyć, bo trendy, jakie napędzają ten rodzaj biznesu (zakup nieruchomości, remont i sprzedaż z zyskiem) co jakiś czas się zmieniają. I warto wobec tego o nich usłyszeć, ale również uświadomić sobie ważne kwestie.

A oto kilka ogólnych trendów:

1. Remonty zmniejszające nasz negatywny wpływ na środowisko. W ostatnich latach wzrosło zainteresowanie remontami, które zmierzają w kierunku oszczędzania – takimi jak instalacja energooszczędnych urządzeń, systemów grzewczych, izolacji, paneli słonecznych, dobrych okien. Stajemy się bardziej świadomi w sensie ekologicznym.

2. Otwarte plany mieszkań. Wiele osób szuka mieszkań o otwartym planie, gdzie przestrzeń kuchni, jadalni i salonu tworzy jedno, duże pomieszczenie. Takie układy są szczególnie popularne wśród młodszych nabywców.

3. Kolorystyka i wykończenia. Jasne, neutralne kolory są obecnie bardzo modne. Popularnością cieszą się także białe, szare i beżowe ściany, podłogi i meble. Warto również pamiętać o takich szczegółach jak matowe wykończenie mebli czy panele podłogowe, trwałe i łatwe w utrzymaniu.

4. Technologia. Coraz więcej ludzi szuka inteligentnych rozwiązań w swoim domu, takich jak inteligentne termostaty, oświetlenie, systemy bezpieczeństwa, a także ładowarki samochodowe. Wiele firm, zajmujących się flipami, zwraca uwagę na wykorzystanie energii słonecznej, materiałów przyjaznych dla środowiska i instalacji ekologicznych, aby przyciągnąć świadomych ekologicznie klientów i zwiększyć wartość nieruchomości.

5. Wykończenie zewnętrzne. Wiele osób przywiązuje dużą wagę do wyglądu elewacji zewnętrznej i ogrodu. Znacznie więcej inwestorów decyduje się na droższe materiały, takie jak kamień, cegła lub drewno.

Duże wrażenie robią też ogrody, które są ozdobą domów i stanowią miejsce wypoczynku i relaksu dla rodziny.

6. Marketing remontowanych domów. Jednym z ważnych trendów jest wykorzystanie technologii w procesie sprzedaży nieruchomości. Wiele firm, zajmujących się flipami wykorzystuje nowoczesne metody, takie jak wirtualne spacery i filmy 360-stopniowe, aby umożliwić potencjalnym kupującym wirtualne zwiedzanie nieruchomości, co pozwala na zdalne oglądanie i szybkie podjęcie decyzji o zakupie.

7. Zwiększenie zainteresowania nieruchomościami na obrzeżach większych miast.

        Wiele firm, zajmujących się flippingiem skupia się na zakupie nieruchomości w okolicach, dokąd chcą się przenosić baby boomers na emeryturę. Ci są często skłonni zapłacić sowicie za dobrze wyremontowany dom, przystosowany do potrzeb ludzi starszych.

8. Styl vintage. W ostatnim czasie można zauważyć zwiększone zainteresowanie flipami nieruchomości właśnie w stylu vintage. Wiele osób szuka nieruchomości z charakterem, które można odnowić i włożyć w nie trochę pracy i stylu, aby uzyskać unikalne mieszkanie. Takie nieruchomości zazwyczaj zyskują na wartości i przyciągają wielu kupujących. Szczególnie, że często są zlokalizowane w miejscach, gdzie można obyć się bez samochodu.

 

W co warto zainwestować, planując flip? Oto kilka porad dla osób, zajmujących się flippingiem:

1. Lokalizacja. Wybór lokalizacji jest kluczowy, ponieważ wpływa na potencjał zysku i tempo sprzedaży nieruchomości (tematem lokalizacji zająłem się w zeszłym tygodniu). Warto poszukać okolic, które rozwijają się szybko, ale nadal są stosunkowo niedrogie w porównaniu z bardziej znanymi miejscami.

2. Cena nieruchomości. Cena, którą  zapłaciłeś za nieruchomość, wpłynie na twój profit, ponieważ musisz mieć wystarczający margines do odnowienia i sprzedaży nieruchomości z zyskiem. Staraj się szukać okazji, które mają potencjał zysku, ale nie są zbyt drogie na początek.

3. Koszty remontu. Wprowadzając zmiany, staraj się skupić na tych, które mają największy wpływ na wartość nieruchomości i jednocześnie nie wymagają dużych nakładów finansowych. Dobrym pomysłem jest na przykład zmiana układu pomieszczeń, renowacja kuchni i łazienki, malowanie ścian czy wymiana podłóg.

4. Czas remontu. Im dłużej trwa remont, tym mniejszy jest zysk dla inwestora. Planuj czas potrzebny na remont i sprzedaż nieruchomości. Im krótszy ten czas, tym lepiej dla twojego zysku.

5. Zespół ekspertów. Warto zainwestować w dobry zespół specjalistów, którzy pomogą ci w odnalezieniu i ocenie potencjalnych nieruchomości, przeprowadzeniu remontu i sprzedaży nieruchomości. W skład takiego zespołu mogą wchodzić agenci real estate, architekci, projektanci wnętrz, hydraulicy, elektrycy, glazurnicy, ogrodnicy.

Wszystkie te czynniki są kluczowe w odniesieniu sukcesu we flipie nieruchomości. Inwestując w odpowiednie nieruchomości, remontując je i sprzedając z zyskiem, można stworzyć dochodowy biznes.

W jakie elementy domu najlepiej inwestować, robiąc flipping?

1. Kuchnia. Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w domu i często ma duży wpływ na wartość nieruchomości. Warto zainwestować w nowoczesne urządzenia, nową stolarkę okienną, blat kuchenny i szafki, aby zapewnić nowoczesny wygląd i funkcjonalność.

2. Łazienki. Podobnie jak w przypadku kuchni, łazienka może znacznie wpłynąć na wartość nieruchomości. Dobrej jakości armatura, nowe płytki, kabina prysznicowa lub wanna, nowe umywalki i sedesy to inwestycje, które warto rozważyć pod kątem przyszłego zysku.

3. Podłogi. Nowe podłogi mogą znacznie poprawić wygląd domu i zwiększyć jego wartość. Wybierz podłogi, które są łatwe w utrzymaniu, trwałe, i mają uniwersalny wygląd.

4. Malowanie. Świeże malowanie to prosta, ale skuteczna metoda poprawy wyglądu domu. Ważne jest, aby wybrać modne kolory, które przyciągną potencjalnych kupujących.

5. Elektryka i systemy grzewcze. Inwestycja w nowe instalacje elektryczne i systemy grzewcze to nie tylko kwestia wygody, ale także zwiększenia wartości nieruchomości i poprawy bezpieczeństwa.

6. Internet Ready. Dziś trudno funkcjonować bez dostępu do internetu. Od pracy z domu do rozrywki, komunikacji czy używania sprzętów gospodarczych.

Dziesięć rzeczy jakich należy unikać przy flipie domu:

1. Nie przepłacaj za nieruchomość. Pamiętaj, że celem flippingu jest uzyskanie zysku, a nie straty.

2. Nie bądź zbyt sentymentalny. Koncentruj się na tym, co się opłaca, a nie na tym, co ci się podoba.

3. Trzeźwo oceniaj ryzyko. Starannie przeanalizuj potencjalne koszty remontu i nie zaniedbuj czynników takich jak lokalizacja, rynek nieruchomości, itp.

4. Nie oszczędzaj na jakości materiałów i wykonawstwa. Jeśli chcesz uzyskać zysk, musisz zainwestować w jakość.

5. Nie planuj zbyt małego budżetu. Niespodziewane koszty są częścią biznesu flipowania domów.

6. Nie ignoruj przepisów budowlanych i przepisów dotyczących nieruchomości. Pamiętaj, że wszelkie prace remontowe powinny być wykonywane zgodnie z przepisami.

7. Nie wybieraj złej lokalizacji. To może wpłynąć na wartość domu i łatwość sprzedaży.

8. Nie planuj zbyt skomplikowanego projektu. Najlepiej trzymać się prostych projektów, które są popularne na rynku.

9. Nie rezygnuj z pomocy profesjonalistów. Jeśli nie jesteś ekspertem w dziedzinie budownictwa i nieruchomości, warto zatrudnić fachowców.

10. Nie spiesz się. Dobra praca wymaga czasu, więc nie rób niczego pochopnie. Koncentruj się na jakości, a zyski same przyjdą.

 

10 praktycznych porad, które warto wziąć pod uwagę, planując flipping nieruchomości:

1. Wybierz odpowiednią nieruchomość. Nie kupuj pierwszej lepszej nieruchomości. Wybierz taką, która będzie miała duży potencjał remontowy i realną szansę na podniesienie jej wartości.

2. Ustal budżet. Określ dokładnie, ile możesz przeznaczyć na remont nieruchomości i sprzedaż.

3. Znajdź dobrego wykonawcę: Sprawdź wykonawców, których chcesz zatrudnić. Upewnij się, że mają dobre referencje i doświadczenie w branży.

4. Planuj – stwórz plan, który zawiera szczegółowe informacje o kosztach, harmonogramie i zakresie prac.

5. Bądź elastyczny – nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, więc bądź gotowy na zmiany i dostosowanie się do sytuacji.

6. Szukaj okazji do zaoszczędzenia pieniędzy, na przykład korzystając z promocji w sklepach budowlanych.

7. Dbaj o detale: są ważne, dlatego postaraj się, aby każdy element domu był dopracowany i estetyczny.

8. Bądź świadomy trendów, śledź trendy w aranżacji wnętrz i wykorzystaj je w swoim projekcie flipa.

9. Wybieraj materiały najwyższej jakości, które będą trwałe i estetyczne. Kupujący to zauważą.

10. Bądź przygotowany na trudne decyzje: flipping nieruchomości to nie zawsze tylko łatwy sposób na zarobek. Bądź przygotowany na trudne decyzje i sytuacje, takie jak opóźnienia w remoncie czy problemy z dokumentami.

        Zapraszam do kontaktu osoby, które planują flipping. Chętnie znajdę odpowiednią nieruchomość, doradzę, czy polecę sprawdzonych fachowców.

Maciek Czapliński

905 278 0009