W ostatnich latach kilka razy pisałem o zakupie cottages, ale głównie kierowałem porady w stronę osób, kupujących domki wakacyjne na potrzeby własne i rodziny. Ale działki (a tym bardziej ze stojącymi na nich domkami) stają się coraz bardziej popularną inwestycją, która może przynosić stały – i naprawdę spory dochód.

        Mały domek może generować wysoki zysk, ponieważ jego wynajem jest zwykle w Ontario (jeśli domek jest fajny i czysty) dobrym źródłem dochodu. Ontario jest popularnym i atrakcyjnym turystycznie regionem – zwłaszcza latem, a wynajem krótkoterminowy może przynieść właścicielom sensowne pieniądze.

        Wynajem cottages na platformach takich jak Airbnb, HomeAway czy VRBO zwykle przyciąga turystów, poszukujących ciszy (na przykład do pracy on-line), letnich wakacji nad jeziorem, wypoczynku na łonie natury lub aktywności na świeżym powietrzu. Domki w atrakcyjnym miejscu dobrze wynajmują się także na weekendowe imprezy rodzinne, rocznice, czy okazjonalne spotkania towarzyskie.

        Właściciele cottages w Ontario często oferują także dodatkowe atrakcje – takie jak łodzie, kajaki, grille, ogniska, wędkowanie i inne aktywności, co momentalnie zwiększa szansę na wynajem.

        Warto jednak pamiętać, że wynajem cottage wiąże się również z pewnymi obowiązkami i wymaganiami prawno-finansowymi. Przepisy i zasady dotyczące wynajmu krótkoterminowego różnią się w zależności od lokalizacji – i mogą podlegać ograniczeniom w niektórych obszarach Ontario.

        Przed rozpoczęciem wynajmu cottage zalecam zapoznanie się z lokalnymi przepisami, uzyskanie odpowiednich zezwoleń i ubezpieczenia, a także prowadzenie działalności zgodnie z obowiązującymi przepisami. Dodatkowo, konieczne może być rozliczenie podatkowe z dochodu uzyskanego z wynajmu domku. Dlatego właścicielom cottage sugeruję konsultację z doradcą podatkowym lub księgowym – w celu uzyskania pełnych informacji na temat lokalnych przepisów podatkowych i obowiązków, dotyczących wynajmu. Jednak to niewielkie formalności, a zysk z wynajmu dobrego domku może być znaczący.

        Podsumowując – wynajem cottage w Ontario może być źródłem solidnego dochodu, ale wymaga staranności, zapoznania się z lokalnymi przepisami i podejścia biznesowego w zarządzaniu wynajmem krótkoterminowym.

O jakim dochodzie mówimy?

        Dochód roczny z wynajmu cottage w naszej prowincji może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, sezonowość, liczba dni wynajmu, ceny, konkurencja i efektywne zarządzanie. Warto zauważyć, że poniższe liczby są jedynie szacunkami i wyniki mogą się różnić – w zależności od indywidualnych okoliczności.

W popularnych regionach Ontario, takich jak Muskoka, Halliburton czy jezioro Ontario, cottage o wysokim standardzie, dobrej lokalizacji i z atrakcyjnymi udogodnieniami może generować znaczący dochód roczny. Może on wynosić od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy dolarów rocznie. To kwota, która jest warta zaangażowania właścicieli.

        Ceny wynajmu cottage w Ontario zależą od wielu czynników – takich jak lokalizacja, wielkość nieruchomości, sezonowość i popularność danego regionu.

        Podczas sezonu szczytowego (lato) ceny wynajmu mogą być wyższe, podczas gdy poza sezonem zwykle spadają. Ważne jest również utrzymanie odpowiedniego poziomu obłożenia, czyli jak często cottage jest wynajmowany. Efektywna promocja, konkurencyjne ceny, dobre recenzje od gości i staranne zarządzanie mogą pomóc w osiągnięciu wysokiego poziomu obłożenia – czyli skuteczności wynajmu za dobrą cenę.

        Należy pamiętać, że koszty związane z wynajmem cottage, takie jak utrzymanie nieruchomości, czyszczenie urządzeń, ubezpieczenie, opłaty dla platformy wynajmu, podatki i inne wydatki, także będą miały wpływ na ostateczny dochód.

        Kiedy kupujemy wakacyjny domek z myślą o wynajmie dla zysku, są sprawy, na które warto zwrócić uwagę. Oto kilka ważnych punktów:

1. Lokalizacja. Wybór odpowiedniej lokalizacji jest kluczowy dla sukcesu wynajmu domku. Warto szukać regionów lub miejscowości, które są popularne turystycznie – nad jeziorem, w pobliżu atrakcji turystycznych lub parków narodowych. Dobra lokalizacja przyciąga większą liczbę gości i zwiększa potencjał dochodowy.

2. Popyt na wynajem. Przed zakupem działki z domkiem koniecznie trzeba zbadać popyt na wynajem w danej okolicy. Sprawdźmy, czy w pobliżu znajdują się podobne nieruchomości dostępne do wynajmu i jak często są rezerwowane.

        Możemy także skonsultować się z lokalnymi agentami nieruchomości, którzy mają wiedzę na temat rynku wynajmu krótkoterminowego w danym regionie.

3. Udogodnienia i atrakcje. Cottage z ciekawymi udogodnieniami i bliskością popularnych atrakcji turystycznych ma większe szanse na przyciągnięcie gości. Sprawdźmy, czy nasza nieruchomość oferuje np. dostęp do jeziora, kajaki, grill, ognisko, spa, placyk zabaw dla dzieci czy saunę. Właściciele psów i małych dzieci lubią też zamknięty, ogrodzony teren. Dodatkowe atrakcje w pobliżu, takie jak wędrówki, sporty wodne czy rozrywki dla dzieci (huśtawka, piaskownica, czy domek na drzewie) mogą przyciągnąć większą liczbę potencjalnych gości – a wraz z nimi większe pieniądze.

4. Konkurencja. Zbadajmy konkurencyjne oferty wynajmu w okolicy. Sprawdźmy, ile innych domków wakacyjnych jest dostępnych na wynajem i jakie są ceny za dobę czy za tydzień pobytu. Jeśli chcą Państwo stworzyć ofertę wynajmu swojego domku – warto stworzyć coś unikalnego, co wyróżni ją spośród innych ofert w okolicy.

5. Stan nieruchomości. Przed zakupem dokładnie przejrzyjmy stan nieruchomości, co pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek. Doradzam, by dokładnie obejrzeli Państwo budynek, instalacje elektryczne, wodne i sanitarno-higieniczne i upewnili się, że są w dobrym stanie i spełniają wymagania prawno-budowlane. Biorąc pod uwagę wynajem krótkoterminowy, zadbajmy o atrakcyjny wystrój wnętrz (nie musi być drogo – ważne, by było klimatycznie), oraz o odpowiednie wyposażenie, które zapewnią komfort i nam, i gościom.

6. Zarządzanie i utrzymanie. Warto przygotować plan zarządzania i utrzymania cottage. Właściciel domku powinien zdecydować, czy zamierza zarządzać nieruchomością samodzielnie, czy zatrudni firmę zarządzającą. Ważne jest przy tym, by uwzględnić koszty utrzymania – takie jak konserwacja, czyszczenie, ubezpieczenie i ewentualne naprawy.

7. Zgodność z przepisami. Koniecznie należy zapoznać się z lokalnymi przepisami, dotyczącymi wynajmu krótkoterminowego. Musimy się upewnić, czy nasz cottage spełnia wszelkie wymogi prawne –  takie jak zezwolenia, przepisy dotyczące bezpieczeństwa, przepisy podatkowe i inne regulacje. To wprawdzie trochę biurokracji, ale zysk z wynajmu atrakcyjnego domku będzie większy, niż nasz nakład pracy. Przecież domek możemy wynajmować przez cały rok.

        Zakup cottage jako źródła dochodu z wynajmu wymaga staranności i analizy. Warto skonsultować się z profesjonalistami, takimi jak agenci nieruchomości, prawnicy i doradcy finansowi, aby uzyskać wsparcie i porady w tym procesie. Gwarantuję Państwu, że w sytuacji zakupu naprawdę atrakcyjnej nieruchomości na wakacje, nad czystym jeziorem i w dobrej lokalizacji, nasz nakład pracy nad formalnościami opłaci się stukrotnie.

        Wspominałem, że cottages wynajmowane są między innymi poprzez serwis Airbnb, który umożliwia wynajem bezpośrednio od właściciela. Nie wszyscy wiedzą, co to dokładnie jest, zatem małe wyjaśnienie: Airbnb to platforma internetowa, która umożliwia wynajem krótkoterminowych zakwaterowań, takich jak mieszkania, domy, pokoje hotelowe i wiele innych. Działa na zasadzie pośrednictwa pomiędzy osobami, które oferują swoje nieruchomości do wynajęcia (gospodarze), a osobami, które szukają takiego zakwaterowania (goście).

Ogólny opis działania Airbnb:

• Rejestracja. Osoba zainteresowana wynajmem swojej nieruchomości na Airbnb musi najpierw założyć konto na platformie. Rejestracja obejmuje podanie podstawowych informacji o sobie oraz o oferowanej nieruchomości.

• Tworzenie oferty. Właściciel nieruchomości/gospodarz tworzy szczegółową ofertę, która obejmuje opis nieruchomości, jej lokalizację, zdjęcia, dostępne udogodnienia, zasady wynajmu, ceny i dostępne daty.

• Wyszukiwanie. Potencjalni goście mogą przeglądać oferty na stronie Airbnb, używając różnych filtrów, takich jak lokalizacja, cena, liczba pokoi, itp. Mogą również czytać recenzje innych gości, którzy wcześniej korzystali z tej nieruchomości.

• Rezerwacja. Jeśli potencjalny gość znajdzie odpowiednią nieruchomość, może dokonać rezerwacji w wybranym terminie.  W tym celu musi podać informacje o płatności, które mogą obejmować karty kredytowe, systemy płatności online, itp.

• Komunikacja. Po dokonaniu rezerwacji gospodarz i gość mogą ze sobą komunikować się za pośrednictwem wiadomości na platformie Airbnb. Mogą omówić szczegóły dotyczące pobytu, pytania i wymagania gościa, informacje dotyczące kluczy, instrukcje dotyczące zameldowania i wymeldowania, itp.

• Pobyt. Gość przyjeżdża do wynajętej nieruchomości i korzysta z niej przez określony czas. Gospodarz może być obecny podczas pobytu, aby pomóc gościowi i odpowiedzieć na ewentualne pytania, lub zorganizować samodzielne zameldowanie z wykorzystaniem kodu do zamka lub innego systemu.

• Płatności. Airbnb pobiera prowizję od gospodarza za każdą udaną rezerwację. Opłata ta wynosi zazwyczaj jakiś procent od wartości rezerwacji. Płatność odbywa się zwykle za pośrednictwem platformy Airbnb, która przekazuje wynagrodzenie gospodarzowi po zakończonym pobycie gości.

• Oceny i opinie. Zarówno gospodarz, jak i gość mogą wystawiać sobie oceny i opinie na temat pobytu w naszym cottage.

        Z punktu widzenia właściciela/gospodarza, jest niezwykle ważne, by uzyskać bardzo dobre recenzje. Dziś, kiedy wszyscy sugerują się opiniami na internecie, jedna (lub kilka) złych recenzji potrafi popsuć szanse na następnych gości.

        Jeśli szukają Państwo cottage do zakupu, serdecznie proszę o kontakt, bo jest duża szansa, że ja lub pozostali agenci Domator Team mają akurat takie oferty. A jeśli nie – to z pewnością znajdziemy dla Państwa wymarzoną nieruchomość. Wakacyjny domek w fajnym miejscu to naprawdę dobry sposób na stały biznes.

        A właścicieli działek lub domków zapraszam na moją stronę na FB “Domator Team & Maciek Czapliński”. Publikujemy na niej między innymi zdjęcia niewielkich, ale fantastycznych cottages – dla inspiracji tych, którzy kupili działkę nad jeziorem i poszukują atrakcyjnego designu, fajnych rozwiązań architektonicznych lub po prostu czegoś wyjątkowego – co nie tylko zachwyci właścicieli, ale także ich gości. Bo zachwyt i dochód często idą w parze.

        Zapraszam do kontaktu i pozdrawiam,

Maciek Czapliński

905 278 0007