OTTAWA — Sąd Najwyższy Kanady nie rozpatrzy apelacji kobiety z Alberty, której z powodu braku szczepienia przeciwko Covid 19 odmówiono  uzyskania ratującego życie przeszczepu narządu.

U Annette Lewis zdiagnozowano śmiertelną chorobę w 2018 roku i powiedziano jej, że nie przeżyje, jeśli nie otrzyma przeszczepu.
Została umieszczona na liście oczekujących na przeszczep w 2020 roku, ale rok później poinformowano ją, że będzie musiała otrzymać szczepionkę COVID-19, aby otrzymać narząd.

Lewis powiedziała, że ​​przyjęcie szczepionki narusza jej przekonania  i argumentowała, że ​​wymóg ten naruszył jej konstytucyjne prawa  do życia, sumienia, wolności i bezpieczeństwa osoby.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Sprawa została oddalona przez sąd w Albercie, który stwierdził, że Karta nie ma zastosowania do decyzji dotyczących leczenia klinicznego, w szczególności w przypadku lekarzy ustalających warunki wstępne do przeszczepów narządów.

Alberta Sąd Apelacyjny podtrzymał decyzję, co skłoniło Lewisa do odwołania się do Sądu Najwyższego Kanady, który obecnie odmówił zajęcia się sprawą.