W poniedziałek ceny benzyny w GTA osiągną najwyższy poziom od sześciu miesięcy.

Federalna cena emisji dwutlenku węgla, zwana także podatkiem węglowym, ma wzrosnąć 1 kwietnia o 15 dolarów za tonę, podnosząc łączną cenę do 80 dolarów za tonę. Spowoduje to wzrost podatku węglowego od benzyny o 3,3 centa za litr, a oleju napędowego o 4,1 centa za litr.

W rezultacie, według Rogera McKnighta, głównego analityka ds. ropy naftowej w En-Pro, oczekuje się, że cena benzyny na dystrybutorach wzrośnie do 162,9 centów za litr.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

To przyćmi poprzedni rekord, który wynosił 160,9 centów/litr, osiągnięty 21 marca i będzie to najwyższa cena benzyny w GTA od września 2023 r., kiedy cena paliwa wynosiła 173,9 centów/litr.

Nie należy spodziewać się  ulg dla kierowców, ponieważ ceny mają wzrosnąć aż o 10 centów w ciągu najbliższych dwóch tygodni w związku z przejściem rafinerii z benzyny zimowej na letnią.

Wraz ze wzrostem federalnej ceny emisji dwutlenku węgla rosną także kwartalne rabaty wysyłane Kanadyjczykom – obecnie znane jako „Kanadyjski rabat węglowy”. Czteroosobowa rodzina w Ontario może spodziewać się otrzymania 280 dolarów w kwietniu, lipcu, październiku i styczniu przyszłego roku.