Kanada wyśle dwa okręty wojenne Canadian Armed Forces (CAF) na misję NATO, której celem jest usunięcie min w północnej Europie. W operacji wezmą udział His Majesty’s Canadian Ship (HMCS) Shawinigan i HMCS Summerside, powiedziała minister obrony Anita Anand 29 czerwca podczas wizyty w Londynie. Okręty wypłynęły 3 lipca. Dołączą do Standing NATO Mine Countermeasures Group 1 (SNMCMG1) bazującej na Łotwie w ramach operacji Reassurance. Kanadyjskie statki będą pływać po północnych wodach Europy i przeszukiwać teren pod kątem min. Ponadto mają utrzymywać porządek na morzu.

Oba statki są wyposażone w sprzęt do lokalizacji min i autonomiczne pojazdy podwodne. W skład załóg wchodzą specjalnie przeszkolone grupy nurków.

Anand powiedziała, że grupa rozminowująca powstała w 1973 roku, a jej pierwszym zadaniem było usunięcie min z Kanału La Manche, pozostałych po drugiej wojnie światowej.

Podczas wizyty w Wielkiej Brytanii Anand odwiedziła bazę wojskową, w której ćwiczą ukraińscy żołnierze.

W Prestwick w Szkocji stacjonuje oddział Royal Canadian Air Force, który przy pomocy trzech samolotów Herkules dostarczył ponad 4,5 tysiąca ton kanadyjskiej pomocy militarnej dla Ukrainy.