W ostatnim czasie w Jerozolimie dochodzi do licznych antychrześcijańskich incydentów, w tym – jak przekazała polska ambasada w Izraelu – powtarzających się ataków na polskie zgromadzenie sióstr elżbietanek. Nagranie pokazujące skutki kolejnego już ataku pojawiło się w mediach społecznościowych. „Liczymy na to, że sprawcy zostaną pociągnięci do odpowiedzialności, że podobne ataki nie będą się powtarzać” – napisał na Twitterze wiceszef MSZ Paweł Jabłoński, dziękując państwu Izrael za szybką reakcję.

Nękanie i zastraszanie chrześcijan
Członkowie wspólnot chrześcijańskich w Jerozolimie czują się nękani i zastraszani przez żydowskich ultranacjonalistów. Kilka dni temu doszło do ataku na Nowy Dom Polski prowadzony przez siostry elżbietanki. Jest to klasztor i dom pielgrzyma położony w dzielnicy Me’a Sze’arim. W sieci pojawiło się zarówno nagranie z samego ataku zarejestrowane przez kamery monitoringu, jak i skutków działań agresorów. Widać m.in. zniszczone drzwi, zdewastowane wejście do polskiej placówki czy zniszczone donice.

S. Elzbietanki w 1938 kupiły plac niedaleko Starego Miasta Jerozolima, gdzie hulał wiatr. Mea Shearim kończyła się ok. 500m dalej. Dom wybudowały w 1942 przy znacznym wkładzie Armii Polskiej i był to najwyższy budynek w okolicy. Dziś są okolone wrogością i przemocą