Kanadyjczycy planujący podróż do niektórych krajów europejskich w przyszłym roku będą musieli najpierw uzyskać pozwolenie Unii Europejskiej.

Począwszy od 2024 r. podróżujący z Kanady, którzy chcą turystycznie odwiedzić 30 krajów, w tym Francję, Szwajcarię, Hiszpanię i Grecję, muszą złożyć wniosek w europejskim systemie informacji o podróżach oraz zezwoleń na podróż.

Zezwolenie kosztuje 7 euro, czyli około 10,25 CAD, i można je uzyskać na stronie internetowej ETIAS lub w aplikacji mobilnej.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Pozwala podróżnym na pobyt do 90 dni w dowolnym okresie 180 dni i jest ważny przez trzy lata lub do wygaśnięcia paszportu użytego we wniosku.

Oprócz Kanady nowe przepisy będą obowiązywać podróżnych z prawie 60 krajów, w tym w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Wielkiej Brytanii, Australii i Japonii.

Podróżujący w wieku poniżej 18 lat i powyżej 70 lat są zwolnieni z opłaty, podobnie jak członkowie rodzin obywateli UE lub obywateli spoza UE, którzy mogą swobodnie przemieszczać się po Unii Europejskiej.

Oficjalna strona Unii Europejskiej zachęca potencjalnych gości do ubiegania się o autoryzację z dużym wyprzedzeniem przed planowaną podróżą oraz przed rezerwacją biletu lotniczego lub hotelu.

Kanadyjscy podróżujący do większości krajów Europy są obecnie zwolnieni z obowiązku posiadania wizy na krótki pobyt i wymagają ważnego paszportu.

Kraje europejskie wymagające ETIAS to także Belgia, Chorwacja, Finlandia, Niemcy, Portugalia, Polska, Rumunia i Słowenia