Rząd federalny przygląda się niedostatecznie wykorzystywanym nieruchomościom Canada Post i National Defence jako sposobowi na zapewnienie przystępności cenowej i podaży na krajowym rynku mieszkaniowym.

W swoim budżecie federalnym opublikowanym 16 kwietnia ogłosił plany uwolnienia gruntów będących w posiadaniu obu podmiotów, aby budować mieszkania w tempie i skali “niespotykanej od pokoleń” i pomóc młodszym Kanadyjczykom wejść na rynek nieruchomości.

Celem jest stworzenie podaży 3,87 miliona nowych domów – dodając dwa miliony nowych domów netto do 1,87 miliona, które kraj był już na dobrej drodze do budowy – do 2031 roku.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Canadian Mortgage and Housing Corp. twierdzi, że kraj musi wybudować 3,5 miliona domów więcej do 2030 roku, aby przywrócić przystępność cenową do poziomu z 2003 i 2004 roku.

Aby wypełnić lukę między podażą a popytem na mieszkania, parlamentarny urzędnik ds. budżetu powiedział, że kraj musi budować średnio 181 000 dodatkowych mieszkań rocznie do 2030 roku.

Jednym z kamieni węgielnych planu jest uwolnienie pustych gruntów publicznych i wydzierżawienie ich budowniczym w celu budowy domów, które według partii będą ” na zawsze w przystępnej cenie”.

Część tych pustych gruntów publicznych będzie pochodzić z portfela 1700 urzędów pocztowych w całym kraju.

Rząd poinformował, że ocenia sześć nieruchomości Canada Post – trzy w Quebecu, dwie w Kolumbii Brytyjskiej i jedną w Albercie – pod kątem potencjału rozwoju budownictwa mieszkaniowego i wymienił kolejne 33 obszary, w których poczta ma grunty, które można wykorzystać pod budowę.

Na celowniku znalazły się również 622 nieruchomości Obrony Narodowej.

Średni czynsz wzrósł w lutym o 8,2 proc. rok do roku, co jest najszybszym tempem od początku lat 80.

Aby obniżyć ceny, rząd będzie dążył do budowy większej liczby mieszkań na wynajem dla Kanadyjczyków o średnich dochodach poprzez uruchomienie Canada Builds.

Nowa inicjatywa opiera się na partnerstwie z prowincjami i terytoriami w celu pozyskania 55 miliardów dolarów z istniejącego programu pożyczek na budowę mieszkań, który zapewnia niskooprocentowane pożyczki dla deweloperów i gmin.