Szanowni Państwo,

Ratujmy ołtarz w Katedrze pod Sosnami.

        Podczas Akcji Letniej  red. Pan Andrzej Kumor przeprowadził wywiad z O. Janem Lempicka, który był przedstawiony w Końcu. Był komentarz “ Nie niszczmy historii, ocalić od zapomnienia”, który komentował Pan Andrzej Kumor.

        Na dzień  dzisiejszy sytuacja jest bez zmian, chociaż  obraz ma pozostać stary ale ołtarz dalej ma mieć charakter nowoczesny.

        Nie ma być  polowego, nasze dziedzictwo, historia  dla franciszkanów i Pana architekta Stefana Gryczyńskiego nie istnieją.

        Wiem, że Prowincjał Franciszkanów z Gdańska nie będzie interweniował.

        Fakt jest taki, że ołtarz nie był zgłoszony jako dobro kultury by podlegał ochronie.

        Nasze interwencje, pisma, rozmowy z franciszkanami nie odnoszą żadnego skutku.

        Wręcz doświadczamy agresji i pretensji  ze strony franciszkanów.

        Cały czas słyszę od nich “My jesteśmy właścicielami“.

        Organizacja, której przewodniczę jest cały czas na etapie rozwojowym, włączamy Polonię tutaj osiedlają się, ale nadal brakuje ludzi, o szerokich horyzontach, patriotyzmie włączających się do działania. Działam często w osamotnieniu.

        Sprawa jest bardzo poważna.

Zwróciłam się ponownie do Pana Andrzeja Kumora by pomógł zainterweniować w  Prowincji w Gdańsku.

        Ma racje, ze trzeba uruchomić inne ośrodki, które mogą mieć wpływ na decyzje odnośnie rekonstrukcji ołtarza.

        Zbieraliśmy pieniądze na rekonstrukcję starego by dalej był to ołtarz polowy.

        Zdjęcia nowoczesnego ołtarza były publikowane i nie ma zgody wśród Polonii na nowy projekt.

        Prośba do Sz. Państwa czy możecie się włączyć by skutecznie działać?

        Pan Andrzej Kumor ma rację, że jako Polonia mamy przedstawicieli i trzeba wspólnie podjąć interwencję, bo sprawa jest bardzo poważna, a czas nagli.

Pozdrawiam serdecznie,

Anna Psuty

Prezes

Polskiego Instytutu Dziedzictwa

I Kultury Kaszuby- Canada

•••

Prowincjał Franciszkanów o. Wojciech Kulig

Ul. Świętej Trójcy 4

80-822 Gdańsk

        Wszyscy powinni tutaj pisać i dawać znać w Polsce Kontakt https://franciszkanie.gdansk.pl/kontakt/

Ja tak napisałam:

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus,

piszę w sprawie przebudowy Katedry pod Sosnami na Kaszubach Ontaryjskich w Kanadzie.

Kilka lat temu zauważyliśmy ze trzeba odnowić ołtarz wybudowany około 60-70 lat temu. Kustosz ośrodka franciszkańskiego tutaj na Kaszubach, zaczął zbierać pieniądze na odnowienie ołtarza. Następnie znalazł się architekt i zrobił rysunek kompletnie innego ołtarza (nowoczesnego, białego, nie pasującego do przyrody, tradycji, i lasu w którym stoi). Nie było przetargu, nie było innych planów, nie było rozmowy. Polonia jest bardzo niezadowolona i nie wiemy co robić. Ja tam jeżdżę od 30 lat na obozy harcerskie. Harcerstwo jest wielka częścią historii Kaszub ontaryjskich. Chcielibyśmy prosić o zmianę decyzji. Prosimy aby Kaplica pod Sosnami była wybudowana w ten sam sposób jak dzisiaj wygląda, i nie zmieniana na nowoczesny styl. dziękuję

Malwina Rewkowska

•••

        Franciszkanie niszczą dziedzictwo kulturowe na kanadyjskich Kaszubach

        Zbierali na renowacje Katedry Pod Sosnami i uzbierali 80 tys. dolarów, ale teraz chcą drugie tyle, ale nie na renowacje, a na rekonstrukcje. Maja już nawet projekt, który nie popiera 99.9 procent ofiarodawców, harcerzy, Kaszubów, wiernych, właścicieli domków letniskowych, wiernych, turystów i wszystkich ludzi kochających to miejsce. To w zasadzie jest wielkie oszustwo i sprawa dla adwokata i znowu będzie, ze to atak na Kościół . Najgorsze jest to, że na początku nie chcieli nawet rozmawiać na ten temat, szantażując nas, ze nie będzie serwisu z ich strony…. tak to właśnie określili swoją posługę kapłańską, dodając, że to jest ich ziemia i będzie jak oni chcą. Kompletna ignorancja I hipokryzja. Ludzie są oburzeni i opór narasta. Ostatnio poszli na pewne ustępstwa, ale my nie ustąpimy i więcej pieniędzy nie damy. To ma być odnowienie ołtarza polowego, naszego symbolu Kaszub i nasze dziedzictwo kulturowe, a nie rekonstrukcja i jakaś biała altanka. Pomóżcie nam w formie sprzeciwu i petycji .

Elizabeth Kwaśnik

•••

        Tak, katedra właśnie dla zachowania ducha polskości i harcerstwa, powinna być odnowiona a nie przebudowana, nie ma na przebudowę naszej zgody, powinna być uszanowana opinia ogółu i naszych tradycji. Ten nowy projekt po prostu nie pasuje do naszych odczuć, wspomnień i kultury. To nasze dziedzictwo i proszę tego nie zmieniać. To nie ma pasować do wszystkich kościołów w okolicy tylko ma być naszym symbolem wiec zmiany są tu niepożądane. Obraz może być zmieniony na ten który proponował ks. .Jan, ale ołtarz ma zachować swój dawny wygląd inaczej to właśnie ten nowy projekt będzie bohomazem, tak jak ks., nazwał oryginalny obraz .

Krystyna Olczak