Według federalnego Biura Nadzoru Upadłościowego liczba niewypłacalności przedsiębiorstw w Kanadzie osiąga obecnie najwyższy poziom w historii.

Dane Urzędu Nadzoru Upadłościowego ujawniają, że w ciągu ostatniego kwartału, który zakończył się 30 czerwca, zgłoszono łącznie 1090 upadłości komercyjnych, co jest najwyższym wynikiem od 2014 roku.

Najnowsze dane sugerują, że bankructwa są powodowane wysoką inflacją i podniesionymi stopami procentowymi. Suma wzrosła o 37% w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku, co stanowi drastyczną zmianę trendu, biorąc pod uwagę, że w ciągu ostatniej dekady liczba niewypłacalności spadała, osiągając najniższy punkt w 2021 r.

W czasie pandemii rząd federalny oferował programy wsparcia dla firm, a stopy procentowe były dość niskie, jednak sytuacja zaczęła się odwracać w 2022 i 2023 roku.

Hotele i restauracje należą do firm, które najbardziej ucierpiały w wyniku blokad covidowych. Budownictwo było kolejną wiodącą branżą, jeśli chodzi o niewypłacalność, stanowiąc około 15% całości i liczba ta stale rośnie.

Według Dave’a Wilkesa, prezesa Stowarzyszenia Przemysłu Budowlanego, rosnące koszty materiałów są obciążeniem najczęściej ponoszonym przez mniejsze firmy budowlane. Podczas gdy koszt budowy budynku mieszkalnego wzrósł o 65% od 2020 r., popyt ze strony kupujących spada z powodu podwyżek stóp procentowych.

Badanie wykazało, że 56% firm wymieniło inflację jako największą przyczynę upadłości w drugim kwartale. Winne były również koszty nakładów, wysokie stopy procentowe i zadłużenie.