Część respiratorów zamówionych przez Departament Robót Publicznych w czasie pandemii została przekazana przez rząd federalny Ukrainie na pomoc ofiarom wojny.

Na początku pandemii COVID-19 Ottawa zgromadziła zapasy respiratorów, wydając ponad 700 milionów dolarów na sprzęt, który w większości nie był używany.

„Jednym z przykładów niedawnego zbycia była darowizna respiratorów na rzecz Fundacji Maple Hope” — czytamy w notatce informacyjnej departamentu zdrowia z 19 czerwca, otrzymanej przez Blacklock’s Reporter. „To kanadyjska organizacja non-profit, która działa na rzecz udzielania pomocy medycznej na Ukrainie”. Na początku pandemii firmie Thornhill Medical przyznano ekskluzywny kontrakt o wartości 200,5 mln dolarów.  Respiratory były przechowywane w Ottawie i jedynie kilka z nich zostało oddanych do użytku.

Według wewnętrznych zapisów Departamentu Zdrowia uzyskanych przez Blacklock’s, menedżerowie krytykowali respiratory Thornhill. Jeden z pracowników napisał w e-mailu, że nie spełniają specyfikacji technicznych.  W 2021 roku urzędnicy departamentu zdrowia odmówili komentarza w sprawie doniesień, że rachunki za respiratory wyniosły 138 106 USD za sztukę.

Zgłoszenie z 2021 r. do komisji operacyjnej Izby Gmin przez Departament Robót Publicznych mówi, że respiratory dostarczyły trzy firmy za  720 milionów dolarów. Producentami byli Thornhill Medical, CAE Inc. z Montrealu i Baylis Medical Company z Montrealu, firma należąca do byłego posła Partii Liberalnej, Franka Baylisa. Kontrakt został przyznany firmie Baylis Medical pomimo braku federalnej licencji na produkcję respiratorów. Gabinet przekazał następnie Indiom 350 jednostek Baylis, ale zaniedbał ich modyfikację do użytku w indyjskich gniazdkach elektrycznych.

Firma CAE Inc. otrzymała kontrakt na respirator, mimo że jej maszyny dwukrotnie nie przeszły pomyślnie testów. Baylis Medical ogłosiła w zeszłym miesiącu, że przekazała Ukrainie 100 swoich respiratorów. „W styczniu firma Baylis Medical Technologies podpisała umowę z Maple Hope Foundation na bezpłatną obsługę respiratorów dostarczonych przez rząd Kanady i pomoc w ułatwieniu ich wysyłki na Ukrainę” — czytamy w komunikacie z 19 lipca .