Podczas wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w parlamencie Kanady 22 września premier Justin Trudeau zadeklarował przekazanie dodatkowych 650 milionów dolarów pomocy wojskowej na obronę Ukrainy przed Rosją.

„Prezydencie Zełenski, ty i naród ukraiński trzymacie na szali porządek oparty na zasadach” – powiedział Trudeau prezydentowi Ukrainy w Izbie Gmin.
„Jesteście na pierwszej linii frontu nie tylko w walce o Ukrainę, ale w walce o taką przyszłość, w której wszyscy będziemy żyć”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Trudeau nazwał także Zełenskiego „wielkim orędownikiem demokracji” i stwierdził, że ostateczne rozwiązanie konfliktu z Rosją „nie może być fałszywym pokojem opartym na kompromisie narzuconym przez agresora”.

Zełenski w swoim przemówieniu podziękował Kanadzie za wsparcie jej wysiłków wojskowych i ambicji NATO. Zaczął od przypomnienia, że ​​pierwszy pomnik upamiętniający Hołodomor – wywołaną przez Sowietów klęskę głodu w latach trzydziestych XX w., która spowodowała śmierć milionów Ukraińców – wzniesiono w Edmonton w 1983 r.

Było to drugie wystąpienie Zełenskiego do kanadyjskiego parlamentu, pierwsze miało miejsce praktycznie w marcu 2022 r. Od tego czasu Kanada stale zapewnia pomoc wojskową, finansową i humanitarną.

W czerwcu Trudeau złożył niespodziewaną wizytę na Ukrainie, gdzie zadeklarował przekazanie dodatkowych 500 milionów dolarów na pomoc wojskową. Utrzymuje także stały kontakt z Zełenskim.

Najnowsze ogłoszenie dotyczy zobowiązania o wartości 650 milionów dolarów w ciągu trzech lat na dostawę 50 pojazdów opancerzonych. Trudeau powiedział, że wśród nich znajdują się pojazdy ewakuacji medycznej, które zostaną zbudowane w London w Ontario. Producent nie został od razu ujawniony, ale General Dynamics ma fabrykę w Londynie i ma już kontrakt na budowę lekkich pojazdów opancerzonych dla Ukrainy.

Kancelaria Premiera (PMO) podaje , że od stycznia 2022 roku rząd Kanady przekazał Ukrainie pomoc rzędu ponad 8,9 mld dolarów. Obejmuje to 4,95 miliarda dolarów bezpośredniego wsparcia finansowego i 1,8 miliarda dolarów pomocy wojskowej.
PMO twierdzi, że Kanada zapewniła Ukrainie najwyższe bezpośrednie wsparcie finansowe na mieszkańca ze wszystkich krajów G7. Jeśli chodzi o wkład niezrelatywizowany, Stany Zjednoczone są zdecydowanie największym indywidualnym zwolennikiem Ukrainy i jej wysiłków wojennych.

Kanada, podobnie jak inne kraje zachodnie, zobowiązała się wspierać Ukrainę „ tak długo, jak będzie to konieczne ” przeciwko rosyjskiej inwazji i jej skutkom.
Pod koniec sierpnia rząd ogłosił , że rozpoczyna negocjacje z Ukrainą w sprawie dwustronnej umowy o bezpieczeństwie. Ottawa określiła swoje podejście jako „łączenie kanadyjskiego potencjału z ukraińskimi potrzebami”.