OTTAWA – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przebywał w piątek w Ottawie z oficjalną wizytą.

Oto kilka fragmentów jego przemówienia przed parlamentem.

„Moskwa, jak zawsze, jest  nastawiona na kontrolowanie Ukrainy i wykorzystuje w tym celu wszystkie dostępne środki, łącznie z ludobójstwem. To co rosyjscy okupanci robią na Ukrainie to jest ludobójstwo.  A kiedy chcemy wygrać, kiedy wzywamy świat do wsparcia, nie chodzi tylko o zwykły konflikt. Chodzi o uratowanie życia milionów ludzi”.

Ta rosyjska agresja musi zakończyć się naszym zwycięstwem. Tak. Tak. Aby Rosja nigdy nie sprowadziła ludobójstwa na Ukrainę i nigdy, przenigdy nie próbowała tego zrobić. Moskwa musi przegrać raz na zawsze i przegra”.

„Moim zdaniem jedną z najbardziej zadziwiających cech waszego kraju jest to, że sprawiedliwość nie jest dla Kanady pustym słowem. Kolejnym niezwykle ważnym faktem  jest to, że nigdy, przenigdy nie stawiacie na polityczną nienawiść i wrogość. I zawsze jesteście po jasnej stronie historii.

„W czasie I wojny światowej i w okresie między tymi strasznymi, strasznymi wojnami, podczas II wojny światowej i podczas zimnej wojny zawsze broniliście wolności. Zawsze broniliście sprawiedliwości. I nie miałem wątpliwości, że wybierzecie stronę wolności i sprawiedliwości, gdy Rosja rozpoczęła wojnę na pełną skalę przeciwko Ukrainie. Dziękuję.”

„Wsparcie Kanady dla Ukrainy bronią i sprzętem pozwoliło nam ocalić tysiące istnień ludzkich. Obejmuje to systemy obrony powietrznej, pojazdy opancerzone, pociski artyleryjskie i bardzo znaczącą pomoc w rozminowywaniu. Bardzo dziękuję. Przywództwo Kanady w zakresie sankcji nałożonych na Rosję za tę wojnę i terroryzm naprawdę zachęciło innych na świecie do pójścia w wasze ślady. Jestem szczególnie wdzięczny za niezwykle silne, stuprocentowe wsparcie  ukraińskich aspiracji do NATO”.

„Rosyjski przemysł nuklearny jest nie tylko zagrożeniem czysto technologicznym, ale także źródłem ekspansji politycznej Moskwy. Rosja wykorzystuje technologię nuklearną i budowę elektrowni jądrowych, tak jak gaz i ropę, do ataków politycznych przeciwko suwerenności innych narodów. Rosja próbuje złamać suwerenność innych poprzez manipulację  zasobami energii. Zatem im więcej narodów będzie wolnych od rosyjskich zasobów energetycznych, tym szybciej energia na świecie ponownie stanie się tylko zasobem energetycznym, a nie bronią przeciwko suwerenności”.

„Konieczna jest także aktywna i globalna praca, aby wymierzyć sprawiedliwość Rosji za  zbrodnię agresji i absolutnie wszystkie zbrodnie podczas tej agresji, wszystkie zgony, każdą deportację każdego dziecka, każdego dorosłego. Każde życie wymaga ochrony. A każdy zaatakowany naród potrzebuje sprawiedliwości, Świat też tego potrzebuje, aby inni potencjalni agresorzy mogli zobaczyć, że wojna kończy się wyrokiem dla agresora”.

„Czy możemy się poddać? Nie. Czy można zdradzić dobro tkwiące w ludzkiej naturze? Nie. Czy możemy zgodzić się na zło? Nie. Czy możemy pozwolić na wymazanie naszej tożsamości? Nie. Ukraina i Kanada są takie same. Stoimy i walczymy o życie. Ukraina, a nie ludobójstwo, zwycięży w tej wojnie. Zwycięzcami będą ludzie, a nie Kreml”.

„Dzisiaj ja i moja piękna pierwsza dama mieliśmy zaszczyt spotkać się z Gubernatorem Generalnym Kanady, Szanowną Mary Simon. I nauczyła mnie słowa ze swojego języka ojczystego: ajuinnata. Powiedziała, że ​​znaczenie tego słowa to nie poddawać się. Nie poddawaj się, bądź silny pomimo wszystkich przeciwności. I tak: Ajuinnata Kanada. Ajuinnata Ukraina. Sława Ukrainie.”

za The Canadian Press został