W środę policja zamknęła i ewakuowała część domów na zachodzie Barrie w Ontario   po tym jak doszło do eksplozji na parkingu.

Koordynator ds. komunikacji  policji Barrie, Peter Leon, powiedział, że przypuszcza się, iż zaimprowizowane urządzenie wybuchowe (IED) zostało umieszczone w pojeździe na parkingu przy Anne Street North i  zdetonowane około godziny 3 nad ranem.

Leon powiedział, że funkcjonariusze, którzy przybyli na miejsce, zastali dwa uszkodzone pojazdy. Natychmiast ewakuowano mieszkańców sąsiedniego budynku mieszkalnego oraz osoby przebywające w pobliskich budynkach.

Policja zaapelowała do mieszkańców okolicy, aby schronili  i pozostali w domach do odwołania. Zamknięto kilka dróg w okolicy, w tym ulice Anne i Wellington, Anne Street i Gibbon Drive oraz Leacock Drive i Edgehill Drive.

Leon powiedział, że jednostka usuwania materiałów wybuchowych przybyła na miejsce zdarzenia i przeprowadziła „kontrolowaną detonację” urządzenia znalezionego w odległości 3–4 metrów od pierwotnej eksplozji około godziny 8:30.

„Uważamy, że w tym momencie w pojeździe silnikowym zaparkowanym na parkingu umieszczono ładunek wybuchowy i że część tego urządzenia nie eksplodowała w tym czasie, lecz uległa przemieszczeniu, i to właśnie to urządzenie zostało zdalnie eksplodowane przez nasz materiał wybuchowy ” – poinformował Leon.

„Szkody mogły być znaczne” – powiedział Leon. „W bliskim sąsiedztwie mamy co najmniej pięć wielopiętrowych budynków mieszkalnych, dom spokojnej starości  – z pewnością byliśmy o krok od tragedii”.

Policja potwierdziła, że ​​jednostka z psem przeszukała okolicę i upewniła się, że nie ma żadnych innych materiałów wybuchowych. Choć nie dokonano żadnych aresztowań, policja twierdzi, że dochodzenie jest w toku, a detektywi pracują nad zidentyfikowaniem osoby odpowiedzialnej za „ten bezsensowny bezprawny akt.

Policja prosi osoby posiadające informacje lub nagrania z kamer samochodowych z okolic Anne Street i Edgehill Drive z czasu zdarzenia, aby skontaktowały się z władzami lub organizacją Crime Stoppers.