W artykule zatytułowanym „ Wyniki związane z polityką legalizacji marihuany do celów niemedycznych w Kanadzie: podsumowanie po 5 latach” i opublikowanym 10 października w Canadian Medical Association Journal (CMAJ) wskazano, że celami legalizacji marihuany do użytku osobistego jest poprawa zdrowia i bezpieczeństwa osób zażywających narkotyk, ograniczenie dostępu młodzieży do narkotyku oraz ograniczenie przestępczości związanej z konopiami indyjskimi i nielegalnego handlu.

„ Chociaż trendy w zakresie niektórych podstawowych wskaźników zdrowia publicznego sugerują niekorzystne skutki legalizacji, inne pozostały stabilne” – napisali autorzy Benedikt Fischer, Didier Jutras-Aswad i Wayne Hall.

„Na tym etapie wydaje się, że legalizacja konopi indyjskich w Kanadzie nie była katastrofą dla zdrowia publicznego przewidywaną przez niektórych jej przeciwników, ale nie można jej też opisać jako kompleksowego i jednoznacznego sukcesu w zakresie zdrowia publicznego”.
Konopie zostały zalegalizowane w Kanadzie w październiku 2018 r. i pozwalają jednej osobie posiadać do 30 gramów suszu. Z artykułu wynika, że ​​w większości prowincji zażywanie narkotyku było ograniczone do miejsc niepublicznych.
Autorzy piszą, że w ciągu ostatnich kilku lat zażywanie konopi indyjskich wzrosło z 22 procent w 2017 r. do 27 procent w 2022 r., chociaż zauważają, że zażywanie niemal codziennie lub codziennie utrzymuje się na stałym poziomie 24–25 procent.

„ Zaobserwowany odsetek konsumentów legalnie uzyskujących konopie indyjskie stale rośnie; najnowsze dane wykazały, że około dwie trzecie użytkowników konopi indyjskich kupuje z legalnych źródeł” – twierdzą autorzy.

Badania przeprowadzone w ciągu ostatnich pięciu lat wykazały jednak wzrost liczby wizyt na oddziałach ratunkowych i przyjęć do szpitali związanych z konopiami indyjskimi.
Autorzy stwierdzili, że w ciągu ostatnich kilku lat liczba hospitalizacji wzrosła od 12 do 20 procent.
W artykule stwierdzono, że nastąpił znaczny wzrost liczby zatruć konopiami indyjskimi wśród dzieci.

W 2018 r., pomimo niejednoznacznych danych, premier Justin Trudeau zamieścił na Twitterze informację, że jego rząd legalizując marihuanę chronił  dzieci.
„W 2018 roku nasz rząd zalegalizował i uregulował konopie indyjskie, aby chronić  dzieci i odbierać zyski przestępcom. Obietnica złożona, obietnica dotrzymana” – napisał Trudeau 20 kwietnia.
Jednak ówczesne badania nie potwierdzały słów premiera.
Rządowe badanie Canadian Cannabis Survey wykazało wzrost liczby osób zażywających narkotyki wśród młodzieży od czasu legalizacji w październiku 2018 r ., natomiast kanadyjskie badanie studentów dotyczące tytoniu, alkoholu i narkotyków wykazało stabilne wskaźniki używania.