Wyborcy poza granicami Polski oddadzą głos w jednym z 416 obwodowych komisji wyborczych. W wyborach do Sejmu wybiorą kandydatów z okręgu nr 19 (Warszawa), a w wyborach do Senatu – kandydatów z okręgu nr 44 (Warszawa – Białołęka, Bielany, Śródmieście, Żoliborz).

Lista kandydatów do Sejmu w Okręgu 19 TUTAJ

Lista kandydatów do Senatu z okręgu 44 TUTAJ

Poza granicami Polski głosować mogą osoby, które dopisały się do spisu wyborców za granicą – w tym roku zapisało się ponad 608 tys. Polaków. W zagranicznych komisjach wyborcy mogą też głosować na podstawie pobranego wcześniej zaświadczenia o prawie do głosowania.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

W tegorocznych wyborach parlamentarnych za granicą utworzono 416 obwodów głosowania, o ok. 100 więcej niż poprzednio. Miało ich być 417, ale w środę zdecydowano o likwidacji obwodu w Tel Awiwie w związku z tym, że Izrael znajduje się w stanie wojny.

Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość, który pozwoli na znalezienie wyborcy w spisie i dopuścić go do głosowania. Jeśli zaś wyborca będzie korzystał z zaświadczenia o prawie do głosowania, komisja dopisze go do spisu wyborców.

Osoby głosujące za granicą otrzymają trzy karty do głosowania – jedną w wyborach do Sejmu, drugą w wyborach do Senatu, a trzecią – referendalną. Karta do głosowania w wyborach do Sejmu będzie wyglądać jak w okręgu nr 19 (Warszawa), zaś karta do głosowania w wyborach do Senatu będzie wyglądać jak w okręgu nr 44 (obejmującym 4 stołeczne dzielnice: Białołękę, Bielany, Śródmieście i Żoliborz).

Ze względu na różnicę czasu, w krajach Ameryki Północnej i Południowej głosowanie odbędzie się dzień wcześniej niż w Polsce, czyli 14 października 2023 r.

Zgodnie z Kodeksem wyborczym, zagraniczne komisje wyborcze mają od zakończenia głosowania 24 godziny na zliczenie oddanych głosów; jeśli nie zdążą tego zrobić, to głosowanie w tych obwodach uważa się za niebyłe.

Państwowa Komisja Wyborcza w wydanym niedawno stanowisku podkreśliła, że jeśli obwodowe komisje wyborcze za granicą będą wykonywały poszczególne czynności w sposób i w kolejności określonych w przepisach prawa i wytycznych PKW, nie będzie problemów z ustaleniem wyników głosowania i przekazaniem ich w ustawowym terminie 24 godzin.