Wzrasta przemyt ludzi wzdłuż południowej granicy Manitoby do Stanów Zjednoczonych i ze Stanów Zjednoczonych.

Agenci RCMP z Manitoby i funkcjonariusze amerykańskiej straży granicznej twierdzą, że w tym roku liczba przemytu ludzi gwałtownie wzrosła, a prawie 250 osób próbowało nielegalnie przedostać się przez granicę.

„Dokonuje się tego za pośrednictwem kogoś, kto nie myśli o ludziach, których przemyca, ale postrzega ludzi jako znaki dolara” – twierdzi Scott Garrett, główny agent patrolu w sektorze Grand Forks. „W ten sposób ci ludzie przychodzą”.

W czwartek podczas konferencji prasowej w Grand Forks funkcjonariusze organów ścigania po obu stronach granicy mówili o zaskakującym wzroście. „Niektóre osoby nielegalnie przekraczają granicę między Manitobą a Dakotą Północną i Minnesotą nie są świadome ekstremalnych warunków pogodowych ani położenia geograficznego” – powiedział sierż. Lance Goldau z RCMP w Manitobie.

„Ten brak zrozumienia prowadzi do poważnych obrażeń i śmierci”.

Mato miejsce ponad rok po śmierci rodziny Patel – czteroosobowej rodziny z Indii, którą znaleziono zamarzniętą w pobliżu Emerson w stanie Man. w styczniu 2022 r. Próbowali przedostać się do Stanów Zjednoczonych, a śledczy uważają, że ich śmierć była powiązana z operacją przemytu ludzi.

Władze podają, że w 2022 r. podczas próby przekroczenia granicy zatrzymano 81 osób. Do tej pory w tym roku liczba ta wzrosła prawie trzykrotnie.

Według amerykańskiej Straży Granicznej w tym roku zatrzymano już 237 osób. To prawie 250-procentowy wzrost w porównaniu z 2022 rokiem.

Agenci amerykańskiej Straży Granicznej twierdzą, że opłaty za przemyt wahają się od 5 000 do 30 000 dolarów.

Wzrost wynika z tego, że przemytnicy korzystają z mniej strzeżonego wjazdu do kraju w porównaniu z południowymi Stanami Zjednoczonymi.

Funkcjonariusze twierdzą jednak, że wzmożone patrolowanie i zaawansowany technologicznie sprzęt pomagają łapać więcej osób.

„Ulepszenia technologii pomagają agentom w szybkim identyfikowaniu lokalizacji osób po nielegalnym wejściu” – powiedział Garrett.

Agencje po obu stronach granicy zwracają się z prośbą do wszystkich, którzy rozważają nielegalne przedostanie się tej zimy do Kanady lub Stanów Zjednoczonych. „Nie rób tego. Istnieją inne sposoby przedostania się do któregokolwiek kraju bez narażania własnego życia” – powiedział Goldau. „Proszę wybrać bezpieczną trasę i nie czyń tej wędrówki ostatnią”.