Premier Justin Trudeau pytany o nowe dane, które pokazują, że gospodarka faktycznie skurczyła się w ostatnim kwartale, bronił w czwartek wyników gospodarczych swojego rządu, zachwalając inwestycje w mieszkalnictwo i opiekę dentystyczną.

Urząd Statistics Canada podał w czwartek rano, że w trzecim kwartale kanadyjska gospodarka skurczyła się w rocznym tempie 1,1 procent , co jest wynikiem znacznie gorszym od oczekiwań ekonomistów.

W październiku Bank of Canada prognozował, że w tym kwartale gospodarka faktycznie wzrośnie o około 0,8 procent .

Minister finansów Chrystia Freeland w jesiennym oświadczeniu gospodarczym, przedłożonym w zeszłym tygodniu, powołuje się na wrześniową ankietę przeprowadzoną wśród ekonomistów z sektora prywatnego, którzy prognozują, że w trzecim kwartale gospodarka będzie rosła przynajmniej nieznacznie. Słabe wyniki gospodarcze mogą podważyć prognozy fiskalne zawarte w tym dokumencie.

Nowe dane StatsCan sugerują, że gospodarka radzi sobie słabiej niż wynikałoby to ze  stosunkowo pesymistycznych prognoz wzrostu przedstawionymi przez bank centralny i inne instytucje.

StatsCan podał, że załamanie było częściowo spowodowane ograniczeniem eksportu, w tym gwałtownym spadkiem cen produktów energetycznych pochodzących z rafinacji ropy naftowej.

W tym samym okresie PKB Stanów Zjednoczonych wzrósł o 5,2% .

Lider konserwatystów Pierre Poilievre odniósł się do słabych danych, mówiąc, że Trudeau „wprowadził gospodarkę do rowu”. Ujemny wzrost gospodarczy nastąpił po rozpoczęciu przez Bank Kanady agresywnej kampanii podwyżek stóp procentowych w celu obniżenia inflacji.

„Wiemy, że Kanadyjczycy borykają się z trudnymi czasami, od dłuższego już czasu” – powiedział Trudeau.

„Dlatego zintensyfikowaliśmy działania w zakresie bezpośredniego wsparcia” – powiedział, wskazując ma wcześniejsze rabaty na podatek GST i ulgi w czynszach dla Kanadyjczyków o niskich dochodach.

Trudeau powiedział, że Ottawa będzie kontynuować prace nad funduszem akceleracji budownictwa mieszkaniowego – programem, który przekazuje pieniądze miastom, które ograniczają biurokrację związaną z budownictwem, aby wybudować więcej mieszkań.

Dodał, że rząd zaoferuje więcej tanich pożyczek dla budowniczych domów, aby mogli zbudować niedrogie domy na wynajem, aby pomóc uporać się z ostrym kryzysem mieszkaniowym w kraju.

Powiedział także, że federalny program opieki stomatologicznej dla dzieci i zbliżające się rozszerzenie programu dla kwalifikujących się seniorów pozwolą rodzinom zaoszczędzić pieniądze, gdy liczy się każdy dodatkowy dolar.

Trudeau twierdzi, że Ottawa zarządza swoimi finansami w „odpowiedzialny sposób”, a rząd federalny mógłby zapewnić Kanadyjczykom większą pomoc, jeśli gospodarka popadnie w recesję, a stopa bezrobocia wzrośnie. „Mamy miejsce, aby zareagować, jeśli będzie więcej do zrobienia” . „Mamy najniższy deficyt w grupie G7 i najlepszy stosunek długu do PKB w grupie G7”.

Oskarżył Poilievre’a o planowanie szybkiej eliminacji deficytu federalnego poprzez szkodliwe cięcia w usługach publicznych. „Konserwatyści proponują cięcia w usługach i programach jako sposób na pobudzenie wzrostu, co nie ma absolutnie żadnego sensu” – powiedział Trudeau.

Poilievre uważa, że Kanada może stanąć w obliczu „stagflacji” – wysokiej inflacji połączonej z wysokim bezrobociem i słabym popytem na towary i usługi. Lider konserwatystów Pierre Poilievre powiedział, że gospodarka USA „ryczy”, podczas gdy gospodarka Kanady „chrapie”. Prezes Izby Skarbu Anita Anand odrzuciła to, co nazwała „banalnymi rymowankami” i zachwalała plan gospodarczy liberałów. W ostatnich miesiącach stopa inflacji ustabilizowała się, a stopa bezrobocia w kraju nadal utrzymuje się na stosunkowo niskim poziomie 5,7%.

 Poilievre uważa że dane z Kanady po prostu nie mogą się równać z tym, co ma miejsce w USA. Prezes Rady Skarbu Anita Anand powiedziała, że ​​Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) przewiduje, że w przyszłym roku Kanada odnotuje najwyższy wzrost gospodarczy w grupie G7.