Kilka krajów podejmuje kroki, aby przygotować się na rozprzestrzenianie się zakaźnych chorób układu oddechowego, podczas gdy Chiny walczą z niepokojącym wzrostem liczby przypadków zapalenia płuc.

Zaskakujący wzrost liczby zachorowań, zwłaszcza dzieci, dotknął wiele części Chin. W północnych prowincjach Chin od pięciu tygodni obserwuje się gwałtowny wzrost liczby przypadków chorób grypopodobnych.

Szybkie rozprzestrzenianie się Covid-19 w 2020 r. spowodowało drastyczne ograniczenia w zakresie zdrowia publicznego i wprowadzenie środków kwarantanny, a kilka krajów jest zaniepokojonych ze względu na wzrost liczby zachorowań w Chinach. Dolegliwości nadwerężyły chiński system szpitalny i przypominają epidemię wirusa koronowego, która rozpoczęła się w Wuhan w grudniu 2019 r.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Według Światowej Organizacji Zdrowia ( WHO ) epidemia ostatnio się pogorszyła, co skłoniło kraje takie jak Tajwan, Indie i Wietnam do przygotowania się na wypadek dalszego rozprzestrzeniania się choroby układu oddechowego. Wzrost liczby przypadków  skłonił WHO do zwrócenia się w zeszłym tygodniu do Pekinu o więcej informacji.

Z raportu Focus Taiwan wynika, że ​​w północnych Chinach ponad 6 procent przypadków szpitalnych przypisano chorobom grypopodobnym, co stanowi gwałtowny wzrost w porównaniu z ubiegłymi latami.

Maria Van Kerkhove, pełniąca obowiązki dyrektora Departamentu Gotowości i Zapobiegania Epidemii i Pandemii WHO, zapewniła, że ​​gwałtowny wzrost liczby zachorowań w Chinach nie jest równoznaczny z pandemią Covid-19. Uważa, że ​​Chiny zmagają się ze wzrostem liczby chorób układu oddechowego podczas pierwszej pełnej zimy od złagodzenia ograniczeń związanych z Covid-19, co jest próbą podobną do „z którą większość krajów radziła sobie rok lub dwa lata temu”.

„To nie jest ta sama sytuacja, w jakiej byliśmy w grudniu 2019 r. i styczniu 2020 r.” – powiedziała w piątkowym wywiadzie dziennikowi zdrowotnemu STAT. Niezależnie od zapewnień WHO część krajów w dalszym ciągu przygotowuje się na najgorsze. Jak wynika z raportu NDTV, indyjskie Ministerstwo Zdrowia wezwało niedawno swoje stany i terytoria Unii do oceny środków zapewniających gotowość szpitali na wypadek wybuchu epidemii.

W zeszłym tygodniu Wietnam zwrócił się do WHO i CDC o więcej informacji na temat tych chorób. Jak wynika z raportu Vietnamnet Global, Krajowy Departament Medycyny Prewencyjnej poinformował również, że planuje zaproponować potencjalne środki zapobiegania i kontroli w przypadku rozprzestrzeniania się wirusa na całym świecie.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Zdrowia powiedział w niedzielę, że niedawny wzrost liczby ostrych chorób układu oddechowego jest powiązany z jednoczesnym rozprzestrzenianiem się kilku powszechnych patogenów, takich jak wirus grypy, rinowirusy i syncytialny wirus oddechowy, czyli RSV, adenowirus, a także bakterie, takie jak Mycoplasma pneumoniae.

 

za Newsweek