Źródła CityNews podają, że rząd  Douga Forda ponownie rozważa swój plan rozwiązania regionu Peel.

Oficjalnego ogłoszenia można spodziewać się prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu.

W maju rząd Forda przedstawił ustawodawstwo przekształcające części składowe Peel: Mississauga, Brampton i Caledon w niezależne miasta..

Miesiąc później rząd Ontario przyjął ustawę nr 112 , znaną również jako ustawa Hazel McCallion Act. Prowincja dążyła do zakończenia procesu rozwiązania do 1 stycznia 2025 r.

Prowincja wyznaczyła też koordynatora, który ma dokonać przeglądu potrzeb społeczności w Durham, Halton, Niagara, Simcoe, Waterloo i York i ustalić, czy powinna przeprowadzić podobne rozwiązanie w tych regionach.

Burmistrz Caledon Annette Groves wezwała prowincję do ponownego przemyślenia planu rozwiązania regionu Peel.

„W tej chwili istnieje zbyt wiele nieznanych kosztów, aby w pełni zrozumieć prawdziwy wpływ rozwiązania Peel na podatników” – stwierdziła Groves w oświadczeniu dla CityNews.

„Nie jest również pewne, w jaki sposób rozwiązanie regionu wpłynie  na zdolność miasta do wywiązania się ze swojego zobowiązania mieszkaniowego i celu prowincji, jakim jest budowa 1,5 miliona nowych domów”.

Liderka Partii Liberalnej  Ontario, Bonnie Crombie, od dawna domagała się niezależności Mississaugi po przejęciu urzędu burmistrza miasta od swojej poprzedniczki, Hazel McCallion.

Crombie, która we wtorek po raz pierwszy pojawiła się w Queen’s Park podczas swojego wystąpienia w legislaturze, powiedziała, że ​​zrezygnuje z funkcji burmistrza Mississauga w nowym roku, po przyjęciu budżetu.

Ford i konserwatyści atakują Crombie od czasu, gdy zdobyła przywództwo liberałów, przedstawiając ją jako pozbawioną kontaktu z wyborcami.