Burmistrz Calgary, Jyoti Gondek, nie weźmie udziału w  corocznym zapalaniu menory w ratuszu, po tym jak stwierdziła, że ​​wydarzenie zostało upolitycznione.

„Pod koniec dnia zwróciłem uwagę, że jutrzejsza społeczna impreza zapalania menory – na którą czekałem od lat – została zmieniona na wydarzenie mające na celu wsparcie Izraela” – czytamy w oświadczeniu Gondek na X.

Gondek powiedziała, że ​​kiedy kilka tygodni temu poprosiła o zabranie głosu podczas tego wydarzenia, chciała przekazać społeczności żydowskiej w Calgary tradycyjne pozdrowienia chanukowe.

„Ta dokonana w ostatniej chwili zmiana jest sprzeczna z pierwotnymi zamierzeniami i sprawiła, że ​​poczułem się zawiedziona” – czytamy w oświadczeniu.

Gondek dodała, że ​​jej celem jako burmistrza jest celebrowanie wspólnych więzi w mieście i angażowanie się w relacje międzywyznaniowe.

„Zmieniony charakter jutrzejszego wydarzenia powoduje podział i zmusza ludzi do wybrania strony”.

Menorah Lighting jest organizowana przez Chabad Lubavitch Alberta od 35 lat.

W komunikacie przesłanym przez tę organizację 5 grudnia wskazano, że tematem tegorocznych uroczystości jest „jedność, wspieranie Izraela i okazywanie żydowskiej dumy”.

Starszy rabin Chabad Lubavitch Alberty, Menachem Matusof, powiedział CBC News, że ze względu na to, co się dzisiaj dzieje, musieliśmy przygotować program, który będzie nawiązywał do bieżących wydarzeń” – powiedział Matusof.

„To oczywiście święto Chanuki. Jednocześnie jest to pokojowa demonstracja na rzecz świętowania światła nad ciemnością… demonstracja żydowskiej dumy i poparcie dla Izraela”.

Federacja Żydowska Calgary napisała w e-mailu do członków swojej społeczności, że jest zraniona i rozczarowana tą decyzją.

Dziewięciu konserwatywnych parlamentarzystów z Calgary wydało wspólne oświadczenie, w którym wyraziło, że są „głęboko zaniepokojeni” decyzją Gondek o nieobecności na zapalaniu menory.

„Jej decyzja  może niebezpiecznie unormować antysemityzm w czasie, gdy Kanadyjscy Żydzi już czują się zagrożeni” – stwierdzono w oświadczeniu opublikowanym w serwisie X.