Według źródła rządowego wyższego szczebla, prawie 80 lat po jego pierwszym zastosowaniu rząd federalny wznawia program Canada Mortgage and Housing Corporation (CMHC), mający na celu dostarczanie firmom budowlanym standardowych projektów lokali mieszkalnych .

Minister mieszkalnictwa Sean Fraser ogłosi we wtorek, że rząd liberalny przeprowadzi konsultacje w sprawie  wznowienia programu normującego typy i metraż budynków.

Oczekuje się, że takie wstępnie zatwierdzone plany mieszkaniowe skrócą harmonogram budowy, umożliwiając szybsze przejście projektów przez gminny proces zagospodarowania przestrzennego i wydawania pozwoleń.

Program jest powrotem do okresu od lat czterdziestych do końca siedemdziesiątych XX wieku, kiedy to na podstawie tysięcy planów zatwierdzonych przez federalną agencję mieszkaniową zbudowano setki tysięcy domów.

Wiele z tych domów, nazywanych „domami z truskawek” lub „domami zwycięstwa”, zostało zbudowanych dla powracających weteranów drugiej wojny światowej i nadal stoją w wielu kanadyjskich dzielnicach.

Rząd twierdzi, że budowniczowie korzystający ze standardowych projektów powinni uzyskać korzystniejsze warunki od kredytodawców i firm ubezpieczeniowych.

Kolejnym krokiem mogłaby być budowa domów prefabrykatów.