Kanada ogłosiła plan zachęcania rolników do ograniczania emisji pochodzących z bydła poprzez system handlu kredytami, co jest najnowszą inicjatywą dotyczącą zmian klimatycznych wprowadzoną przez rząd premiera Justina Trudeau.

Propozycja dotycząca ograniczenia emisji metanu jelitowego z bydła mięsnego zapewniłaby rolnikom, którzy redukują emisję metanu generowanego przez beknięcie krów, uzyskanie kredytów, które można byłoby sprzedać innym przedsiębiorstwom w celu osiągnięcia własnych celów w zakresie emisji.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Każdy kredyt odpowiadałby tonie metrycznej emisji i zostałby osiągnięty poprzez poprawę diety, zarządzania i wykorzystanie innych strategii wspierających „bardziej efektywny wzrost zwierząt” – stwierdza  w komunikacie kanadyjskie ministerstwo  ds. środowiska i zmian klimatycznych.

Inicjatywa ogłoszona podczas odbywającej się obecnie w Dubaju COP28 jest najnowszą z serii wprowadzonych przez Kanadę podczas konferencji klimatycznej i obejmuje zaproponowany w zeszłym tygodniu limit emisji z  sektora naftowo-gazowego w kraju.

Około 10% emisji gazów cieplarnianych w Kanadzie pochodzi z produkcji roślinnej i zwierzęcej.

„Celem tego nowego protokołu offsetowego jest nagradzanie farmerów i hodowców bydła mlecznego za stosowanie dodatków paszowych, które pomagają ograniczyć emisję metanu przez ich krowy” – powiedział Oliver Anderson, rzecznik federalnego ministra środowiska Stevena Guilbeaulta,

„Na przykład przez lata, dzięki udoskonalonej genetyce zwierząt gospodarskich, rolnicy pomogli już zmniejszyć ogólną ilość metanu w przeliczeniu na  butelkę wyprodukowanego mleka”.

Kwalifikujące się działania w ramach projektu zaproponowane przez rząd obejmują zmiany w diecie bydła w celu poprawy trawienia lub ograniczenia emisji metanu, dodanie   składników do diety bydła w celu zwiększenia szybkości przyrostu masy ciała, a także stosowanie stymulatorów wzrostu.

Metan odpowiadał za około 13 procent całkowitej emisji gazów cieplarnianych w Kanadzie w 2021 r. W 2021 r. emisje pochodzące ze spożycia i trawienia paszy dla zwierząt gospodarskich stanowiły 45% całkowitych emisji z rolnictwa, a stosowanie nieorganicznych nawozów azotowych przyczyniło się do 20% całkowitych emisji z rolnictwa Chociaż metan może być uwalniany przez układ pokarmowy wielu zwierząt – takich jak żubry, kozy, konie, lamy, jelenie, dziki i owce – 96 procent emisji z fermentacji jelitowej pochodzi od bydła.

Rząd federalny rozważa również redukcję podtlenku azotu, innego gazu cieplarnianego, który może pochodzić z obornika lub paszy dla zwierząt.

Istnieje kilka metod redukcji emisji metanu poprzez zmiany w diecie bydła, jednak każda z nich wiąże się z dodatkowymi kosztami.

Na przykład zastąpienie siana kiszonką z kukurydzy w diecie bydła zmniejsza emisję metanu. Podobnie, włączenie do paszy określonych odmian wodorostów lub dodatków chemicznych może dać ten sam efekt.

Należy jednak pamiętać, że wszystkie te alternatywy wiążą się z wyższymi kosztami niż konwencjonalne praktyki żywieniowe. Wzrost kosztów odczuje kieszeń rolników i konsumentów.

Premier Alberty Danielle Smith określiła nową inicjatywę jako „całkowicie absurdalną”.

„Dlaczego ściganie farmerów i hodowców bydła mlecznego jest priorytetem tego rządu federalnego?” – zapytała Smith w poście dla X (dawniej Twitter).

Zmiana godzi w trend panujący w branży wołowiny obserwowany przez ostatnie kilka lat, zgodnie z którym konsumenci gotowi są płacić więcej za zdrowszą wołowinę od zwierząt karmionych trawą, która ma niższą zawartość tłuszczów nasyconych, więcej kwasów tłuszczowych Omega 3 i wyższą zawartość innych składników odżywczych.