Nowa książka zatytułowana Grave Error: How the Media Misled Us (and the Truth about Residential Schools) to bardzo potrzebna odpowiedź na panikę moralną, która wybuchła 27 maja 2021 r., kiedy szef Tk’emlúps te Secwepemc ogłosił , że  radar penetrujący grunt zlokalizował szczątki 215 „zaginionych dzieci”  na terenie dawnej   szkoły z inyternatem dla ludności rdzennej w Kamloops w Kolumbii Brytyjskiej

Historia „masowych nieoznaczonych grobów” i „pochówków zaginionych dzieci” odbiła się szerokim echem w Kanadzie i na całym świecie.  New York Times , Washington Post i Guardian pisały o tym szeroko. Premier Justin Trudeau nadał ton reakcji rządu, nakazując opuszczenie kanadyjskich flag do połowy masztów na wszystkich budynkach federalnych, aby uczcić „215 dzieci, którym odebrano życie w szkole z internatem w Kamloops”. W ten sposób ewentualne miejsca pochówku podniesiono do rangi potwierdzonych ofiar prześladowania.

Odkrycie tak zwanych nieoznakowanych grobów zostało następnie uznane przez redaktorów jednej  z kanadyjskich gazet za „ wiadomość roku ”. Nagroda World Press Photo of the Year została przyznana „zapadającemu w pamięć zdjęciu czerwonych sukienek zawieszonych na krzyżach przy drodze z tęczą w tle, upamiętniających dzieci, które zmarły w szkole z internatem utworzonej w celu asymilacji dzieci rdzennych mieszkańców Kanady”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Z biegiem czasu utrwaliła się narracja, którą można to podsumować w następujący sposób:

  • Większość rdzennych dzieci uczęszczała do szkół z internatem;
  • Ci, którzy uczęszczali do szkół z internatem, nie chodzili tam dobrowolnie;
  • Tysiące „zaginionych dzieci”, które  trafiły do szkół z internatem zaginęło tam i nigdy więcej o nich nie słyszano;
  • Wiele z tych zaginionych dzieci zostało zamordowanych przez personel szkoły po tym, jak padły ofiarą przemocy fizycznej i seksualnej, a nawet tortur;
  • Ciała te pochowano na terenie kościołów misyjnych i szkół  oraz w ich pobliżu;
  • Wiele z tych ciał zostało zlokalizowanych za pomocą radarów penetrujących ziemię, a znacznie więcej zostanie odnalezionych w miarę postępu badań finansowanych przez rząd; I,
  • Szkoły z internatem pozostawiły pokolenia rdzennej ludności traumę i zniszczyły ich język i kulturę.

Stwierdzenia te połączyły się w fabułę o ludobójczej naturze szkół z internatem. Niezależnie jednak od tego, ile razy takie twierdzenia powtarzają rodzimi przywódcy, działacze polityczni, naukowcy i komentatorzy , cała narracja jest całkowicie lub w dużej mierze fałszywa. Autorzy Grave Error wyjaśniają dlaczego.

Książka stanowi zbiór najlepszych esejów opublikowanych w odpowiedzi na mitologię Kamloops sprzeciwiając się tej powszechnie akceptowanej narracji. Autorzy analizują i krytykują fałszywe twierdzenia o nieoznakowanych grobach, zaginionych dzieciach i ludobójczych warunkach w szkołach z zamieszkaniem. Tytuł książki, Grave Error , podsumowuje pogląd autorów na narrację Kamloops. To jest złe. Nie tylko błędne, ale rażąco błędne.

Wśród 18 rozdziałów znajduje się esej historyka Montrealu Jacques’a Rouillarda „W Kamloops nie znaleziono ani jednego ciała”. Artykuł ten, pierwotnie opublikowany w The Dorchester Review , a obecnie mający już 300 000 wyświetleń, zrobił więcej niż jakikolwiek inny   aby zdyskredytować fałszywą narrację o nieoznaczonych grobach i zaginionych dzieciach. W książce Rouillard zaktualizował swoją pierwotną wersję, aby uwzględnić inne twierdzenia zgłaszane od czasu Kamloops.

Na początek sierpnia 2023 r.  w pobliżu szkół z internatem w całej Kanadzie pojawiło się 20 komunikatów o „anomaliach” gleby, ale większość z nich nawet nie została odkopana. Co,  kryje się pod powierzchnią, pozostaje nieznane. Tam, gdzie prowadzono wykopaliska , nie natrafiono na pochówki .

Krótko mówiąc, nie ma „zaginionych dzieci”. Los niektórych dzieci mógł zostać zapomniany wraz z upływem pokoleń – czyli zapomniany przez ich własne rodziny. Ale „zapomniany” to nie to samo, co „zaginiony”. Aby zapisać dziecko do szkoły z internatem, wymagany był formularz zgłoszeniowy podpisany przez rodzica lub innego opiekuna. Prosta prawda jest taka, że ​​wielu indiańskich rodziców uważało szkoły z internatem za najlepszą dostępną opcję dla swoich dzieci.

Być może wyczuwając słabość swojego pozbawionego dowodów stanowiska, propagatorzy narracji o szkołach z internatem jako ludobójstwie obecnie, żądają  uznania krytyki ich narracji za nielegalną – a z tym argumentem zdają się zgadzać niektórzy członkowie federalnego gabinetu liberałów.

Każdy, kto kwestionuje jakąkolwiek część tej historii, jest nazywany „negatorem” i prawdopodobnie grozić mu będzie postępowanie karne. Takiemu światu książka Grave Error: Jak media wprowadziły nas w błąd (i prawda o szkołach stacjonarnych) oferuje dokładnie to, czego do tej pory nam brakowało – jasność argumentów i dowody.

autor : Tom Flanagan