Premier Saskatchewanu Scott Moe przypomniał mieszkańcom, że od 1 stycznia nie będzie już federalnego podatku węglowego od ogrzewania domów. Jak podano w komunikacie rządowym z 28 grudnia 2023 r. obie prowincyjne korporacje , SaskEnergy i SaskPower, nie będą już pobierać federalnego podatku węglowego od rachunków za ogrzewanie domów .
Decyzja Moe została podjęta po ogłoszeniu przez rząd federalny trzyletniej przerwy w obowiązywaniu federalnego podatku węglowego od oleju opałowego, co w dużej mierze przynosi korzyści Kanadzie Atlantyckiej, gdzie 30 procent gospodarstw domowych wykorzystuje  olej opałowy.
Według premiera Justina Trudeau   ma to dać Kanadyjczykom dodatkowy czas na przejście na elektryczne pompy ciepła.

Tymczasem pięć prowincji wezwało Trudeau do wstrzymania podatku od wszelkich form ogrzewania domów. Jak wynika z danych rządowych, administrowanie programem podatku węglowego kosztowało Kanadyjczyków jak dotąd prawie 200 milionów dolarów

Jednakże Trudeau zapowiedział, że nie będzie dalszych zwolnień z podatku od emisji dwutlenku węgla.
„Absolutnie nie będzie żadnych innych obniżek ani zawieszeń cen za zanieczyszczenia” – powiedział reporterom 31 października. „Ma to na celu stopniowe wycofywanie oleju opałowego”.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

16 listopada 2023 r. rząd   Moe przedstawił projekt ustawy , który według rządu prowincji umożliwi prowincji zaprzestanie pobierania federalnego podatku węglowego od gazu ziemnego i zapewni ochronę prawną korporacji koronnej SaskEnergy. 30 listopada 2023 r. Moe ogłosił, że prowincja przestanie również pobierać podatek węglowy od energii elektrycznej .

Federalny minister energii i zasobów naturalnych Jonathan Wilkinson nazwał decyzję Moe „nieodpowiedzialną”. W tym samym dniu, w którym  Moe ogłosił zniesienie opłaty za energię elektryczną, Trudeau powiedział reporterom, że oczekuje, że prowincje będą przestrzegać prawa.

Decyzja  Moe o zaprzestaniu pobierania podatku od emisji dwutlenku węgla od źródeł ogrzewania domów spotkała się z poparciem opozycji na prowincji.
NDP z Saskatchewan głosowała za projektem ustawy, który pozwolił rządowi Moe zaprzestać pobierania podatku od 1 stycznia 2024 r.
Rząd   Moe twierdzi, że usunięcie podatku węglowego pozwoli przeciętnym rodzinom z Saskatchewan zaoszczędzić około 400 dolarów w 2024 r.