Kanadyjska Komisja ds. Radia, Telewizji i Telekomunikacji prawdopodobnie opracuje projekt nowego krajowego kodeksu postępowania dla newsroomów przed następnymi wyborami.

Według Blacklock’s Reporter ogłoszenie ewentualnego nowego kodeksu etycznego zostało potwierdzone  w czwartek .

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

„CRTC (Kanadyjska Komisja ds. Radia, Telewizji i Telekomunikacji) może regulować następujące obszary: „Utworzenie kodeksu postępowania [i] procesu składania skarg dotyczących struktury grup kwalifikujących się przedsiębiorstw informacyjnych i ich postępowania zgodnie z ustawą, „” – czytamy w oświadczeniu Canadian Heritage.

Kanadyjskie redakcje są zobowiązane do przestrzegania wytycznych CRTC dotyczących etyki na mocy ustawy C-18, zwanej także ustawą o wiadomościach online.

Uchwalona w czerwcu ustawa C-18 weszła w życie 19 grudnia. Prawo zmusza firmy technologiczne, w tym Google i Facebook, do płacenia mediom, jeśli na platformach publikowane są linki do wiadomości. Google zgodził się płacić kanadyjskim serwisom informacyjnym 100 milionów dolarów rocznie w ramach rekompensaty za przychody z reklam generowanych przez linki. Meta, właścicielka Facebooka i Instagrama, zdecydowała się zamiast tego zakazać linków do wiadomości.

15 grudnia rząd federalny opublikował ostateczne przepisy dotyczące ustawy o wiadomościach internetowych, określając, kto jest uważany za serwis informacyjny, a tym samym kto kwalifikuje się do płatności w ramach tego programu.

Serwisy informacyjne ubiegające się o pieniądze Google muszą przestrzegać kodeksu etyki zgodnie z klauzulą ​​27.1.b.iv ustawy C-18, jednak obecnie w Kanadzie nie istnieje żaden ogólnokrajowy kodeks etyki dziennikarstwa i mediów.

„Będziemy musieli to sprecyzować” – powiedział Scott Shortliffe, dyrektor wykonawczy CRTC ds. polityki nadawczej.

Krytycy pozostają sceptyczni wobec neutralności  CRTC. Pamela Wallin, senator z Saskatchewan i była dziennikarka telewizyjna powiedziała, że „źródła zbliżone do tej sprawy twierdzą iż między kierownictwem CRTC a biurem ministra utrzymuje się niemal codzienny kontakt” – powiedział Wallin.