Zwycięstwo rozwiało nadzieje pani Haley  w stanie, w którym uzyskała najlepsze wyniki w sondażach.

Przez dziesięciolecia pierwsze w kraju prawybory w New Hampshire służyły jako wiarygodny poligon doświadczalny dla kandydatów na urząd prezydenta z Partii Republikańskiej.
Według średniej sondaży prowadzonych przez RealClearPolitics, przed wyborami zaplanowanymi na 23 stycznia, były prezydent miał 17-punktową przewagę w sondażach nad panią Haley.. Dokładność tych sondaży została podważona, gdy 21 stycznia gubernator Florydy Ron DeSantis wycofał się z wyścigu i poparł prezydenta Trumpa.
Odejście  DeSantisa zmieniło prawybory GOP w wyścig dwuosobowy. Biznesmen Vivek Ramaswamy zrezygnował  po zajęciu czwartego miejsca  w Iowa 15 stycznia. Też poparł prezydenta Trumpa. Podobnie postąpili gubernator Dakoty Północnej Doug Burgum i senator Tim Scott (RS.C.), którzy wcześniej odpadli z wyścigu.

Wynik w New Hampshire dodaje aktualności wezwaniu prezydenta Trumpa do  Haley, aby wycofała się i zjednoczyła Partię Republikańską w jej dążeniu do pokonania prezydenta Joe Bidena w wyborach powszechnych 5 listopada.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Prezydent Trump odniósł to zwycięstwo, mimo że najbardziej znana rodzina polityczna New Hampshire, Sununu, udzieliła błogosławieństwa  Haley. Rodzina Sununu obejmuje gubernatora New Hampshire Chrisa Sununu; jego ojca byłego gubernatora Johna H. Sununu; oraz jego brata John E. Sununu, byłego członka Izby Reprezentantów USA.

W stanie, którego motto brzmi: „Żyj wolny lub giń”, wyborcy są uważani za grupę niezwykle niezależną.

Prezydent Donald Trump pokonał byłą ambasador USA przy ONZ Nikki Haley w prawyborach Republikanów w New Hampshire 23 stycznia.