OTTAWA – Krajowa Rada Kanadyjskich Muzułmanów nagle odwołała zaplanowane na poniedziałek spotkanie z premierem Justinem Trudeau, oskarżając  rząd o zaniedbanie ochrony Palestyńczyków i niepodjęcie „wymiernych działań” przeciwko przestępstwom z nienawiści.
„Nie uważamy już, że rozmowa z tym premierem jest produktywna” – powiedział na konferencji prasowej dyrektor naczelny Stephen Brown. „Nie możemy powiedzieć nic nowego. Powiedzieliśmy już to wszystko”.

Trudeau nie odniósł się bezpośrednio do odwołania spotkania, ograniczając swoje uwagi do narodowego dnia akcji przeciwko islamofobii. Jego biuro stwierdziło później, że „nie ma nic do dodania”.

Brown miał spotkać się z Trudeau, aby poruszyć temat walki z nienawiścią wobec muzułmanów, ale oświadczył, że się wycofał, ponieważ premier jak dotąd nie dotrzymał obietnic złożonych społeczności muzułmańskiej w kampanii wyborczej w 2015 r.

PONIŻEJ KONTYNUACJA TEKSTU

Zobowiązania te obejmowały zwiększenie wysiłków na rzecz ścigania przestępstw z nienawiści oraz odpowiednie finansowanie programów mających na celu zapobieganie takim czynom,   jak pomoc w opłacaniu kamer bezpieczeństwa w miejscach kultu religijnego.

Dodał, że nie widzi dowodów, że Ottawa jest skłonna wywierać presję na Izrael, aby złagodził swe działania w Strefie Gazy, gdzie w ich rezultacie cierpi ludność cywilna.

„Jesteśmy zainteresowani podjęciem przez rząd realnych, wymiernych działań w celu ograniczenia islamofobii w tym kraju (oraz) podjęciem realnych, wymiernych działań w celu powstrzymania działań wojennych na Bliskim Wschodzie” – powiedział Brown.

Zauważył, że w zeszłym tygodniu Kanada zerwała z wieloma swoimi sojusznikami, gdy odmówiła wezwania Izraela do przestrzegania nakazów Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości, mających na celu zapobieżenie ludobójstwu Palestyńczyków.

Ottawa jak dotąd oświadczyła, że ​​popiera prace trybunału, ale niekoniecznie popiera założenia sprawy wniesionej przez Republikę Południowej Afryki przeciwko Izraelowi.

Trudeau nie chciał powiedzieć, czy oznacza to odrzucenie orzeczenia ani czy Ottawa będzie je respektować. Brown powiedział, że to pokazuje, iż federalni liberałowie popierają sprawiedliwość tylko dla niektórych grup ludzi. Brown powiedział, że wielu muzułmanów nadało swoim dzieciom imię Trudeau ze względu na jego obietnicę przestrzegania równości i tolerancji. „Ta wielka obietnica wydaje się teraz złamana i być może nie da się jej naprawić”.

Grupa jest również zaniepokojona decyzją Ottawy o zawieszeniu finansowania agencji ONZ wspierającej Palestyńczyków w odpowiedzi na zarzuty, że pracownicy agencji odegrali rolę w ataku Hamasu.

Ottawa zarządziła tymczasowe wstrzymanie „wszelkiego dodatkowego finansowania” agencji znanej jako UNWRA, którą liberałowie określili niedawno jako niezbędną do utrzymania Palestyńczyków przy życiu.

Posunięcie to było następstwem podobnej decyzji podjętej w Waszyngtonie po tym, jak dyrektor agencji zwolnił pracowników podejrzanych o udział w ataku, nie informując o roli, jaką mogli odegrać.

Brown powiedział, że niezwykle istotne jest, aby ktoś dostarczył pomoc ratując życie Palestyńczykom w Gazie i wspierał osoby borykające się z nasilającą się przemocą na Zachodnim Brzegu.

Kanada będzie w dalszym ciągu przekazywać Palestyńczykom fundusze za pośrednictwem innych źródeł, takich jak Światowy Program Żywnościowy, UNICEF, Światowa Organizacja Zdrowia, Lekarze bez Granic i grupa kanadyjskich organizacji charytatywnych zrzeszająca Koalicję Humanitarną, oznajmił w poniedziałek minister rozwoju międzynarodowego Ahmed Hussen. „Nie zmniejszy to naszego poziomu wsparcia dla palestyńskiej ludności cywilnej” – powiedział Hussen.