Minister gospodarki mieszkaniowej Sean Fraser ogłosił, jak to nazwał, ambitną strategię pokonania kryzysu mieszkaniowego w Kanadzie.

Fraser powiedział w piątek, że strategia – Kanadyjski Plan Mieszkaniowy – pozwoli zbudować więcej domów, ułatwić wynajmowanie lub kupno domu i w większym stopniu wspierać będzie tych, których nie stać na mieszkanie.

To już druga krajowa strategia mieszkaniowa rządu Trudeau. W 2017 r. uruchomił on 10-letni plan mieszkaniowy , którego celem jest budowa 100 000 niedrogich mieszkań i remont 300 000 innych. Fraser powiedział, że nowe środki uzupełnią plan z 2017 roku.

Na konferencji prasowej w Vaughan, Ontario. w piątek premier Justin Trudeau powiedział, że najnowsze przedsięwzięcie jego rządu to „najbardziej kompleksowy i ambitny plan mieszkaniowy, jaki kiedykolwiek widziała  Kanada”.

„To plan budowy mieszkań, także lokatorskich, na skalę niewidzianą od pokoleń. Mówimy o prawie 3,9 mln mieszkań do 2031 roku”.

Z opublikowanego w czwartek raportu urzędnika ds. budżetu parlamentu wynika, że ​​Kanada będzie musiała wybudować 3,1 miliona domów do 2030 r., aby zlikwidować lukę mieszkaniową.

Do najważniejszych elementów nowej strategii należą plany rządu federalnego dotyczące dzierżawy i zabudowy słabo wykorzystywanych gruntów publicznych.

„Tam, gdzie interes publiczny wymaga utrzymania własności gruntów publicznych, rząd federalny utrzyma własność, ale udostępni grunty w drodze długoterminowej dzierżawy, aby zapewnić możliwość wykorzystania gruntów pod budownictwo mieszkaniowe” – powiedział Fraser.

Szczegóły planów rządu dotyczących terenów publicznych zostaną ujawnione 16 kwietnia w Budżecie na 2024 rok.

Najnowsza strategia rządu obejmuje także nowy kanadyjski program pożyczek na drugi apartament, zapewniający właścicielom domów dostęp do niskooprocentowanych pożyczek do kwoty 40 000 dol., aby umożliwić im dodanie do swoich domów dodatkowych mieszkań.

Aby zapobiec spekulacjom i zapewnić, że domy będą wykorzystywane przez Kanadyjczyków jako miejsce zamieszkania, rząd przedłuży zakaz posiadania nieruchomości mieszkalnych przez zagranicznych inwestorów do 1 stycznia 2027 r.

Rząd zamierza podnieść stawkę dodatku na koszty inwestycyjne w przypadku mieszkań z czterech do 10 procent, co zwiększy kwotę, którą deweloperzy będą mogli odpisać od swoich podatków.

Rozszerza także zwolnienie z podatku GST od wynajmu domów studenckich budowanych przez publiczne uniwersytety, uczelnie i władze szkolne. Środek będzie miał zastosowanie do nowych domów studenckich, których budowę rozpoczęto 14 września 2023 r. lub później, a przed 2031 r., o ile zostaną wybudowane przed 2036 r.

Kilka inicjatyw wymienionych w kanadyjskim Planie Mieszkaniowym to projekty ogłoszone już przez rząd, takie jak eliminacja odliczeń od podatku dochodowego z tytułu wydatków poniesionych z powodu wynajmu krótkoterminowego, które są sprzeczne z przepisami prowincyjnymi lub gminnymi.

Kanadyjskie Stowarzyszenie Budowniczych Domów z radością przyjęło  plan rządu, w szczególności wydłużenie limitu amortyzacji kredytu hipotecznego do 30 lat dla osób kupujących dom po raz pierwszy.

4 kwietnia Trudeau przedstawił podgląd niektórych zobowiązań mieszkaniowych zawartych w budżecie na rok 2024, mówiąc, że 1,5 miliarda dolarów zostanie przeznaczone na pomoc organizacjom non-profit w nabywaniu mieszkań na wynajem i utrzymywaniu ich w przystępnej cenie. Dofinansowanie to stanowi część Programu Rozwoju Mieszkalnictwa Spółdzielczego, który rozpocznie się latem tego roku.

Kolejne 15 miliardów dolarów zostanie przeznaczone na program pożyczek na budowę mieszkań, co zwiększy dostępne finansowanie do 55 miliardów dolarów. Program zakłada budowę 30 000 nowych mieszkań na wynajem w dużych miastach, miasteczkach i gminach wiejskich.

Ottawa udostępni wstępnie zatwierdzony katalog projektów domów, podobnie jak miało to miejsce tuż po wojnie.

Strategia mieszkaniowa liberałów zależy częściowo od współpracy prowincji i terytoriów, z których część już zwróciła się przeciwko rządowi federalnemu w związku z   przekroczeniem zakresu jurysdykcji.

Oprócz przeznaczenia 1 miliarda dolarów w ciągu czterech lat na program Reaching Home – federalną inicjatywę na rzecz bezdomności – rząd przeznaczy 250 milionów dolarów na pomoc w likwidacji obozowisk i przeniesieniu ludzi do mieszkań. Wzywa prowincje i terytoria do dołożenia się do tej kwoty.

Quebec, Saskatchewan, Ontario i Nowy Brunszwik były niezadowolone z decyzji Ottawy o uzależnieniu dostępu do pieniędzy na nową infrastrukturę od szeregu warunków, w tym zalegalizowania czteropleksów na pojedynczych działkach.

Jednak Fraser odrzucił tę krytykę, argumentując, że Kanadyjczycy chcą po prostu rozwiązania problemu.